Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. 5, n. 71/2
source date: [879-906] [Terminus ante quem: (già nell'edizione Porro Lambertenghi) due annota
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In] curte Griliano sunt casas .V., caminatas .II., terra arabilis ad seminandum mod(ia) .CCC., vinea ad anf(oras) .XXX., de prato ad [[..........] silva infructuosa .I.; prebendarii infra curte: masculos maiores .XI., feminas .XI., infantes .XIIII., et sunt insimul [[.................] porcos .XX., capras .VIIII., aucas .VIII., pullos .XX.; de frumento mod(ia) .LXXX., de segale mod(ia) .XXX., inter ordeum et avenam [[.............] leguminis mod(ia) .X.; molina .I., quę reddit in anno de grano mod(ia) .XV.; manentes .XXVIII., sortes absentes .X. et .VII., qui reddunt insimul de argento solidos .XII., de grano mod(ia) .XXII., berbices .XIII., formaticos .XII., vomeres .XX., secures .III., mannaria .I., furcas fer|reas .II., et alio ferro lib(ras) .C., pannos rusticos .X., legum(inis) s(e)s(taria) .V., pulli .XI., ova .LV., fascicula de tea .II.; et faciunt sup(ra) nominati manentes in anno opera .II. milia .DCCCL. De beneficio Adari habet sortes absentes .II., qui reddunt vinum medium et den(arios) .XVI., de grano s(e)s(taria) .III.; et habet sortem integram unam sup(er) qua(m)[s]edent manentes .III. et reddunt ad fictum in argento sol(i)d(os) .V., pullus .II., ova .X.; et iamdictus scario reddet ad fictum sol(idos) .V.

In curte] Temulina cappella .I., altaria .II., pannos syricos .IIII., lineos .II., corona aerea .I., turibulum .I., corones .III., calix argenteum .I., patenas stagneas .II., evangelium .I., missalem planeta .I., alba .I.; casas .II., caminata .I., terra ad seminandum mod(ia) .VIII., de vinea ad anforas [[.......] pra]ta ad carradam .I.; et de omni grano mod(ia) .XXXIIII.; vino anf(oras) .XII.; boves .IIII., porcos .III., oves .X., pul(los) .XX.; manentes .II., qui reddunt de vino anf(oram) .I. et urnam, pullos .IIII., ova .XX., et in ebd(omada) dies .III.; et est sors .I., super que(m) sedet liber homo, et reddet ad fictum mod(ia) .X., den(arios) .III., pullos .II. [[.....]]. In curte Temulina casas .III., caminatas .III., terra arabilis ad seminandum mod(ia) .XXX[II.], vinea ad anf(oras) .LX., de prada ad car(ra)d(as) .VI.; prebendarii infra curte: masculi maiores .III., feminas .IIII., infantes .VII.; boves .III., por[cos .X]VI., oves .XII., aucas .IIII., pullos .XXX.; de frumento mod(ia) .IIII., de segale mod(ia) .XXX., s(e)s(taria) .III., de ordeo mod(ia) .III.: et sunt insimul mod(ia) .XXXVII., s(e)s(staria) .III.; [de gran]o mod(ia) .XL., de vino anf(oras) .XL.; et sunt manentes .XVII., qui reddunt de vino medietate [[......]] .XVII., de argento sol(idos) .V. et den(arios) .VII., pullos .XXXIII., ova .CLX., et faciunt toti insimul opera in anno .II. milia .CCL.; et supra nominati [pre]bendarii accipiunt in anno de grano mod(ia) .CLVIIII. De beneficio Gariverti kanabarii habet sortem absentem .I., qui reddet vinum medium et opera medietatem, pullos .II., ova .X.

In Canellas casas .III., caminatas .II., terra arabilis ad seminandum mod(ia) .XC., vinea ad anf(oras) .XXX., de prada ad car(ra)d(as) .X.; prebendarii infra curte; masculi maiores .IIII., feminas .IIII., infantes .VIII.; boves .IIII., vitulu(m) .I., porcos .XIII., oves .XC., pullos .XX.; de frumento mod(ia) .V., de segale mod(ia) .XL., inter ordeum et avenam mod(ia) .V., de leguminis mod(ium) .I.; est alpa .I. media nostra, unde venit ad censum in anno berbices .X., formaticos .X.; et sunt manentes .XXII., et reddunt ad fictum de grano mod(ia) .XXXIII., castaneas mundas mod(ium) .I., de vino anf(oras) .XXX. et opera medietatem, den(arios) .XX., pullos .XXXIIII., ova .CLXV., berbices .XII., in uno anno porcos .V. aut sol(idos) .X., et in alio anno porcos .III.; libellarii .VIII. et com(m)endati manentes .VIII., et reddunt insimul ad fictum de grano mod(ia) .XXXVIII., den(arios) .LXIII., pullos .XVI., ova .LXXX.; est aldius .I., qui tantum vias et ępistolas portat ubi necessitas est; et supra nominati manentes faciunt opera in anno .MMMCCC.; et supra nominati prebendarii et manentes tollent in anno de grano mod(ia) .CXCV. De beneficio Raidulfi scarii habet sortem absentem .I., qui reddet ad fictum vinum anf(oras) .III., den(arios) .X., pullos .II., ova .X. De beneficio Lamperti canavarii habet sortem absentem .I., qui reddet de grano mod(ia) .VI.

PORRO LAMBERTENGHI, Codex diplomaticus Langobardiae, n. 419, coll. 706-27 PASQUALI, S. Giulia di Brescia, pp. 41-94.

http://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/bs/brescia-sgiulia1/carte/sgiulia0906-12-31

Bibliografia infinita, tutta disponibile al link dell'edizione digitale