Venezia, Archivio di Stato, Consultori in iure, 345, c. 12 I e c. 12 II
source date: [900 November 10] [Trieste] [XV ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Berengarius divina favente clemencia rex. Si regalis providencia divino inflammata amore sacratis locis libenter exhibere contendit, procul dubio gloriam eterne possessionis promerebitur et divinis aminiculis regnum euis fulciri non ambigitur. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit solercia, Fredericum reverentisiimum patriarcham, nostrum videlicet spiritalem patrem, nostram humillime adiisse mansuetudinem postulando, quatenus ob divinum intuitum et nostrae anime remedium parentumque nostrorum et aucmentacionem nostre prolis nec non et nostri regni stabilimentum quandam aquam nomine Natissum, que inferius Anfora cognominatur sanctae Aquilegensi eclesiae perpetuis temporibus habendam iure proprietario concedere dignaremur. Cuius iustis precibus animum nostre benivolentie de more flectentes, pretaxam aquam hactenus pertinentem de gastaldato Anpliano penitus terminantem in mari simul cum suis piscationibus et molendinis, et palud(ibus) et censum qui annualiter nostre partis dabatur cum omni integritate, placitum quoque prefati negocii prescripte eclesis Aquilegensi conçedimus et perdonamus, quatenus idem reverentissimus patriarcha vel qui pro tempore in predicta sede ordinati fuerint habeant, teneant, possideant et ordinent ecclesiastico iure, prout eis melius visum fuerit santientes, ut nullus dux, comes, gastaldius, aut quislibet rei publice exactor contra hanc nostra dapsilitatis auctoritatem insurgere conetur, sed liceat eidem religioso patriarche vel his qui pro tempore fuerint pro nostris inconvulsis beneficis salutiferas orationes pro nostre tuitionis sal[vati]one et nostre prolis aucmentacione ad Deum inces[santer orationes] effundere. Si quis vero contra hanc nostram regalem institucionem [ac perdo]nationem insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri obrizi libras sexaginta, medietatem camere nostre et medietatem sepe nominate sanctae Aquilegensi eclesie eiusque pontificibus qui pro tempore ibi ordinati fuerint. Et ut hoc verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria confirmatum de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (M) Berengarii gloriosissimi regis. Beatus cancellarius ad vicem Liutardi archicancellarii recognovi [et subscripsi]. Data .III. id. novemb., anno incarnationis domini nostri Iesu Christi .DCCCC., anno vero regni domni Berengarii regis .XIII. per indictionem .III. Actum Trieste. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. XXXIII (900), pp. 98-99.