Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi n. 8
source date: [896 April 30] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Si petitionibus fidelium aures regie inflectuntur, hic et in futuro benivolentiae credimus fiducialiter augeri. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum cognoscat industria, Berchtilam nostram dilectam coniugem et consortem nostri regni nostram expetiisse clementiam, quatenus Ingelfredo dilecto vasso nostro per huius precepti institutionem concedissemus ortellum unum in proprietatem, pertinentem de Veronense comitatu situm infra civitatem Veronam non longe a Corte Alta. Cuius nos ratam arbitrantes petitionem, pro Dei amore et remedio animae nostrae predictum ortellum, extendentem de uno latere per longum perticas legitimas quinque additis sex pedibus, de altero vero latere per longum perticas quattuor additis pedibus .X., ex uno capite extendentem inlatitudinem perticas .IIII. additis quattuor pedibus, de altero vero capite perticas quattuor additis octo pedibus, concedimus eidem Hingelfredo per huius nostri precepti paginam in proprietatem ad habendum, tenendum, commutandum, donandum, vendendum et quicquid voluerit faciendum absque alicuius potestatis contradictione. Contra quod nostrae donationis preceptum si quis insurgere temptaverit, aut minuere atiquid voluerit, sciat se compositurum auri libras .X., medietatem camere nostrae et medietatem cui illata fuerit iniuria. Ut autem ab omnibus verius credatur diligentiusque observetur, manu propria firmavimus et anuli nostri i[n]pr(essione] subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Vitalis cancellarius iussu regio recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. 1) Data pridie kal. mai(i), anno dominice incamationis .DCCCXCVI., anno autem regni domni Berengarii piissmii regis .VIII., per indictionem quartam decimam. Actum Verona. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B I, n. XIV, pp. 48-49; Fainelli, CDV, II, n. 38, pp. 39-41.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/orfanotrofio-femminile/of-diplomi