Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi, n. 10
source date: [901 August 23] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Quia antecessorum imperatorum scilicet atque regum morem fuisse comperimus eclesiarum res sua protectione tueri atque augere, idcirco notum sit oninibus fidelibus sanctae Dei Eclesiae nostrisque presentibus scilicet ac futuris, qualiter Vitalis venerabilis episcopus sanctae Vicentinae eclesiae dilectus consiliarius noster nostram adiens clementiam petiit, quatenus pro amore Dei sanctique confessoris atque pontificis Zenonis res quasdam et censum iam ante ab antecessore nostro dive memoriae Karolo imperatore et consobrino nostro sancto et venerabili coenobio eiusdem Sancti Zenonis concessas nostro iterum confirmaremus precepto. Nos itaque iustam et ratam ipsius postulationem perspicientes et iam fati sancti martyris et confessoris atque pontificis Zenonis nos precibus et intercessione iuvari atque tueri confiden[tes], hoc nostrae auctoritatis precepto res easdem, id est corticellam in Lacese etim omnibus pertinentiis suis et reditu liberorum homimum, seu et res eidem iam dicto monasterio Sancti Zenonis ab Anselmo comite quondam delatas, id est orreum in civitate Verona cum areis suis in circuitu et alias res tam in civitate Verona quam extra in singulis locis, seu et res in Runco a Boniperto quodam presbitero saepe nominato coenobio delegatas, et hortellum unum infra civitate Verona a quodam Ingelfredo donatum eidem Sancti Zenonis monasterio ad monachorum inibi Deo famulantium sustentationem, secundum antecessoris nostri Karoli preceptum concedimus ac confirmamus et in perpetuum stabilitum censemus, ut nullo umquam in tempore marchio, comes, aut gastaldius, vel quilibet rei publicae minister sive exactor de his omnibus suprataxatis in aliquo se intromittere habeat facultatem. ob hoc videlicet ut non solum isti qui modo ibi sunt et presentaliter degunt, verum etiam qu[i po]st eos ad ipsum confluentes locum venturi sunt libere ac voluntariae pro longevitate atque stabilitate regni nostri sempiternoque nostrae animae remedio seu coniugis nostrae omnipotenti Deo preces continue persolvant. Contra quod nostrae donationis seu confirmationis preceptum si quis insurgere aut infrinjgere ex parte vel ex toto voluerit, sciat se compositurum triginta libras auri obrizi, medietatem camere palatii nostri et medietatem iam dicto sancto coenobio, si ei fuerit aliqua contrarietatis violentia vel adversitas illata. Et ut hoc certissime credatur atque ab omnibus probabiliter et inevitabiliter observetur, manu propria confirmantes anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni (MF) Berengarii gloriosissimi regis. Teudebertus notarius ad vicem Vitalis episcopi archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. u) Data .X. kal. septemb., anno incamationis domini nostri Iesu Christi .DCCCCI., anno vero domni Berengarii gloriosissimi regis .XIIII., indictione quarta. Actum Verona. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B I, n. XXXIV, pp. 100-102; Fainelli, CDV, II, n. 56, pp. 61-64.

Castagnetti 1990.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/orfanotrofio-femminile/of-diplomi