Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi, n. 7
source date: [896 November 30] [Aquis]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Si famulos Dei divinis obsequiis iugiter vacantes clementer iuvare studuerimus, ob hoc nos posse aeterna adipisci premia liquido confidimus. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit industria, qualiter Alkerius noster fidelissimus comes adiit serenitatis nostrae clementiam suppliciter petens pro quodam reverendo presbitero eclesiae Sancti Proculi et fidelissimo oratore nostro nomine Boniperto, ut ei per paginam nostri precepti in proprietatem concederemus mansum unum iuris nostri regni pertinentem de comitatu Veronense situm in villa quae nominatur Runco, habentem vinearum et terrae arabilis plus minus iugera triginta, adiectis ibidem octo iugeribus que excoluntur per Gisempertum liberum hominem. Cui petitioni libenter assensum prebentes et perspicientes continuas preces eiusdem presbiteri pro nobis nostrisque parentibus ac pro regni nostri corroboratione Domino oblatas, ob amorem Dei et remedium anime nostrae nostrorumque parentum supra petita loca per largitionis nostrae preceptum concedimus eidem Boniperto reverendo presbitero et fidelissimo nostro oratori in proprietatem quae excoluntur per predictum Gisempertum liberum hominem cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis que dici vel nominari possunt in integrum ad habendum, tenendum, vendendum, donandum, comutandum, vel pro anima iudicandum, seu quicquid eius decreverit animus vel voluntas, iure proprietario faciendum, remota totius potestatis inquietudine et minoratione. Contra quod nostrae firmitatis statutum si quis nefario ausu insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri obrizi libras quinque, medietatem camere nostrae et medietatem eidem Boniperto presbitero aut cui ipse dederit, eadem presuinptione inane et irrita manente. Quod ut ab omnibus verius credatur et diligentius observetur, proprie manus inscriptione corroboratum anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii gloriosissimi regis. Vitalis cancellarius iussu regio recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. 1) Data pridie kal. decemb., anno incarnationi domini nostri Iesu Christi .DCCCXCVI., regni vero domni Berengarii serenissimi regis .VIIII., per indictioriem .XV. Actum corte Aquis. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B I, n. XVI, pp. 52-53; Fainelli, CDV, II, n. 40, pp.

Castagnetti 1990, pp. 222-223.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/orfanotrofio-femminile/of-diplomi