Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi, n. 12
source date: [905 Mai 26] [San Floriano (San Pietro in Cariano; Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei aeterni Berengarius rex. Si predecessorum nostrorum morem imitamur et fidelium petitionibus assensum prebemus, et devotiores illos in nostrae fidelitatis obsequium reddimus. Proinde cunctorum fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum sollicitudo comperiat, quoniam Grimaldus illustris vir ac devotus fidelis noster suppliciter nostrae serenitatis clementiam adiit petens, ut cuidam fideli nostro nomine Teudiberto vallem Prujvinianum habitatori, in villa videlicet eiusdem vallis que nominatur Canciagum, vineas et terram arabilem in duobus locis ubi nuncupatur ad Titulum, nec non et Fasenariam ex integro cum montibus atque planiciebus, seu et quandam silvam quae Lamola vocitatur, et Panicum cum omnibus finibus suis in integrum, prout dudum ad comitatum Veronensem respiciebant, pro [Dei a]more et remedio animae nostrae sive pro eiusdem Teudiberti sedulo servitio per hoc nostrae auctoritatis preceptum concedere dignaremur. Cuius dignis petitionibus nostrae serenitatis aures accomodantes, prenominatas vineas et terram arabilem in duobus locis ubi ad Titulum dicitur, seu et Fasenariam cum totis suis confinibus videlicet cum montibus et planiciebus, nec non et silvam quam Lamulam dicunt, nec non et Panicum sub integritate prefato Teudiberto iure proprietario, sicut dudum regie parti pertinuerunt, superius comprehensa perhenniter hac nostrae auctoritatis pagina concedimus et largimur, ac de nostro iure dominioque in suum ius atque dominium omnino transfundimus et donamus, ut habeat, teneat, possideat, commutet, venundetur, pro anima iudicet faciatque in omnibus et per omnia quicquid suus decreverit animus vel voluntas, omni potestate vel contradictione remota. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis preceptum infringere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere palatii nostri et medietatem prefato Teudiberto suisque heredibus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri precepimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarli recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. n) Data .VII. kal. iun., anno dominicae incarnationis .DCCCV., domni Vero Berengarii invictissimi regis .XVIII., indictione .VIII. Actum valle Pruviniano iuxta plebem Sancti Floriani. feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B I, n. LIV, pp. 154-155; Fainelli, CDV, II, n. 67, pp. 67-69.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/orfanotrofio-femminile/of-diplomi

Un altro diploma di Berengario (D B I, n. LVII) attesta l'esistenza di una sculdascia nella valle Pruvinianensis. Per un approfondimento su quest'ambito territoriale, si vedano Castagnetti 1984; Mor 1964, pp. 52-54.