Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, diplomi, n. 4
source date: [905 August 1] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Quia regiae dignitati maxime convenit aures clementiae suae fidelium precibus inclinare, idcirco omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit industria, quoniam per interventum et petitionem Ambrosii diaconi et cancellarii nostri quidam noster fidelis Audo videlicet diaconus sanctae Veronenis eclesiae nostram regiam humiliter adiit clementiam, quatenus pro amore Dei animeque nostrae remedio terrolam cum prato in valle Provinianense, pertinentem de eadem sculdasia non longe ab eclesia Beati Floriani, cum servo uno nomine Ursiverto, nec non in civitate Verona in castro subtus Arena duo evoluta aedificia, quae vulgo artovala dicuntur, per hoc nostrae auctoritatis preceptum concedere ei in ius et proprietatem ex integro dignaremur. Nos igitur ratam et iustam cius petitionem considerantes, iam dictam terrolam cum prato infra has scilicet coherentias atque terminos posita; ab oriente siquidem et aquilone via publica, ab occidente res Sancti Floriani, et a meridie plures homines habentes, hec non et prenominatum servum iuris regni nostri, seu et prelibata aedificia duo in castro iam dicto non longe a mansione Georgii presbiteri per hoc nostrae regiae auctoritatis preceptum iure proprietario concedimus, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium. modis omnibus transfundimus et perdonamus nostra regia pienissima largietate, ut habeat, teneat, possideat faciatque ex omnibus iam dictus Audo diaconus quicquid eius decreverit animus vel voluntas, potestatemque habeat donandi, vendendi, commutandi, pro anima iudicandi seu quicquid voluerit in omnibus faciendi, absque alicuius potestas contradictione vel minoratione. Contra quod nostrae donationis [preceptum si quis insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere palatii nostri et medietatem iam dicto Audoni diacono aut cui ipse dederit. Quod ut verius ab omnibus credatur, manu propria firma[vimus et anul]i nostri impressione subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n.II) Data kal. aug., anno domi(ni)cae incarnationis .DCCCCV., regni vero domni Berengarii piissimi re[gis .XVIII.] indictione .VIII. Actum Tulles. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B I, n. LVII, pp. 160-162; Fainelli, CDV, II, n. 70, pp. 81-83.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/santa-maria-in-organo/smo-diplomi