Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, diplomi, n. 3
source date: [905 July 31] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, quoniam per interventum et petitionem Berctilae dilectissimae coniugis et consortis regni nostri a Deo nobis collati conçedimus cuidam fideli nostro Fontegio qui alio nomine Amezo vocatur quosdam manentes iuris regni nostri, duos in villa quae dicitur Ruveriones et unum in Aspe, pertinentes de comitatu Veronense non lo[ng]e a monasterio Sanctae Mariae in Gaio, cum omnibus adiacentii[s] et pertinentiis eorum iure proprietario, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, aquis aquarumque decursibus, arbor[i]bus pomiferis et impomiferis, seu cum omnibus quae dici aut nominari possunt ad iam dictos manentes pertinentibus vel pertinere debentibus in integrum de nostro iure et dominio in eius ius et dominium modis omnibus transfundimus et perdonamus iure proprietario, potestatemque habeat tenendi, possidendi, pro anima iudicandi, alienandi, vendendi, commutandi, seu quicquid voluerit ex omnibus faciendi, remota totius potestatis inquietudine vel minoratione. Si quis igitur contra hoc nostrae donationis et concessionis preceptum insurgere aliquando temptaverit, sciat se compositurum .X. libras auri optimi, medietatem camere palatii et medietatem iam dicto Fontegio suisque heredibus aut cui ipse dede[r]it. Ut hoc autem verius credatur ab omnibusque observetur, manu propria firmantes anuli nostri impressione subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii re[c]ognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data .II. kal. aug., anno. dominicae incimationis .DCCCV., regni domni Berengarii piissiini regis .XVIII., indictione .VIII. Actum Tulles. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LVI, pp. 158-159; Fainelli, CDV, II, n. 68, pp. 79-81.

Castagnetti 2011 e 1990/II, pp. 93-94.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/santa-maria-in-organo/smo-diplomi

Da segnalare che Castagnetti 2011, p. 33, rende manentes con l'espressione “persone di condizione servile”, traduzione che, però, risulta poco coerente rispetto al seguito del testo, soprattutto laddove si parla di pertinenze legate ai manentes ceduti. Sarà invece opportuno considerare il termine come la versione, poco attestata, ma più calzante entro questo contesto particolare, di mansus al plurale (un caso analogo in D Kar. II/2, n. 233 (824)).