Verona, Archivio Capitolare, Diplomi, P C
source date: [905 January 24] [Castelrotto (San Pietro in Cariano; Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei omnipotentis aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Quia sacerdotibus atque levitis Christoque famulantibus temporalia dona regiae su[blimitati conferre] omnimodis convenit, idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum devota sollertia, Anselmum gloriosissimum co[mitem dilectumque compatrem atque] fidelem [nostrum suppliciter serenitatis nostrae postulasse clementiam, quatenus quandam capellam iuris regni nostri in honore beatissimi Petri apostolorum principis dedicatam, in comitatu Veronensi existentem in loco qui [nominatur ad Duos Robores] de eodem [c]omitatu pertinentem, cum omnibus adiacentiis ac pertinentiis suis in integrum, nec non et quendam clericum nomine Leonem una cum uxore et filiis ac filiabus suis pertinentem de quandam curte eiusdem comitatus, sita videli[cet in prenominato] loco, [seu et] quendam mansum pertinentem de sc[u]ldassia que Fluvium vocitatur, adiacentem in confinio et territorio Veronensi loco ubi nuncupatur Runco Boniacum, ex integro, sicut a quodam Ursone regi decernit[ur], cuidam d[iacono sanctae Ve]ro[nens]is ecclesiae nomine Adiberto, qui Audo vocatur, ob divine miserationis intuitum nostraeque animae remedium per hanc nostrae auctoritatis inscriptionem iure proprietario modis omnibus usque in perpetuum concedere dignaremur. Cuius dignissimis precibus acclinati eandem capellam ad honorem beati Petri constructam in prelibato loco existentem cum universis ad se aspicientibus totoque domo cultili omnibusque massariciis, casis quoque, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, sil[vis, salectis, sacionibus] aquis aquarumque decursibus, paludibus, molendinis, piscationibus, decimis omnibusque pensionibus, servis etiam et ancillis, aldionibus ac aldianis et utriusque sexus familiis, sive cum universis quae dici vel nominari possunt ad ip[sam capellam pertinentibus] nec [non et predi]ctum servum nostrum Leonem clericum de iam nominata curte pertinente[m] simul cum uxore et filiis ac filiabus suis omnibusque eorum facultatibus tam acquisitis quam acquirendis, seu et pretaxatum mansum in prenominato [Runco Boniaco positum] ex integro, [prout] a iam nominato Ursone massario colitur, eidem Audiberto diacono suisque heredibus presenti inscriptione perhenni iure concedimus atque largimur, et de nostro iure in eius ius omnino transfundimus et perdonamus, ut hab[eat, teneat,] possideat f[aciatque in] omnibus aliicquid eius decreverit animus vel voluntas, potestatemque habeat donandi, vendendi, alienandi, commutandi, pro anima iudicandi seu quicquid voluerit in omnibus faciendi, amota totius potestatis in[quietudine vel minoratione.] Si quis igitur hoc nostrae concessionis preceptum quandoque infringere aut violare quesierit, ne inchoata perficere valeat, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere palatii nostri et medietatem predicto [Audiberto diacono suisque] heredibus ac proheredibus. Quod ut verius credatur et diligentius observctur, manu propria subter roboravimus et anuli nostri impressione assignari iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarius recognovi et subscripsi (SR) (SI n. II) Data .X. kal. febr., anno domi[nicae] incarnationis .DCCCCV., domni vero Berengarii piissimi regis .XVIII., indictione .VIIII, Actum in Castro Rupto. in Christi nomine felicit[er, amen].

Schiaparelli, DD B. I, n. LIII, pp. 151-153; Fainelli, CDV, II, n. 66, pp. 75-77.

Castagnetti 2011 e 2006.