Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, Diplomi, Appendice, n. 5
source date: [890 February 2] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente gratia rex. Ad hoc terrene dignitates et potestates sublimioribus conferuntur, ut inferiores auxiliis destituti eorum patrocinio subleventur et in augendis tuendisque rebus eclesiarum Dei sollerti cura invigilare non desinant illum pre oculis semper habentes a quo iura regiminis susceperunt. Quapropter cunctorum sanctae Dei Eclesiae nostrorum scilicet presentium ac futurorum noverit industria, quod Gundelbertus venerabilis abbas monasterii Sanctae Mariae, quod est in comitatu Veronensi situm in loco qui dicitur Gaio, serenitatem nostram adiens postulavit, ut omnes res et familias ad idem monasterium pertinentes que ibidem Liutprandus et Ilprandus Langobardorum quondam reges contulerunt quaeque ab aliis fuerant hominibus delegatae quasque in posterum Deo donante fuerit adepturus sub nostra regali tuitione et emunitate salvandas tuendasque reciperemus, sicut per precepti tenorem optinuerat quod ante a divae memoriae Hludovuico fuerat institutum. Nos itaque eius petitioni aur[em li]b[e]nter accommodantes hoc nostrae munificentiae preceptum fieri iussimus, per quod iam dicto monasterio omnia quecumque ibidem sive a regibus sive a quibuscumque aliis iustae legaliterque collata sunt et conferenda confirmamus, eaque omnia sub nostra emunitate tuenda recipimus, praecipientes ut nullus temere prefati monasterii res mobiles sive inmobiles absque legali iuditio invadere, occupare, aut usurpare presumat, ut liberam inibi Deo famulantes habeant facultatem pro nobis nostrisque parentibus Christo vota solvendi, super haec si quando litigium aut contentio oborta fuerit de rebus prefati monasterii, ut per vicinos et cohabitatores loci inquisitio fiat, ut rei veritas illucescat. concedimus etiam ad cumulum mercedis nostrae eidem venerabili loco portaticum quod comitatui Veronensi olim dabatur, scilicet pastum unum quod annue ministris et actoribus rei publicae solvebatur, et ut libertatem habeat ubicumque in comitatu predicto exercere negotia sive in Rovescello sive aliis quibuscumque locis voluerit absque alicuius telonei exactione, que singula ita rata et firma in perpetuum manere sancimus ut nullus rei publicae minister aut actor homines eiusdem venerabilis loci pro portatico, teloneo distringere, pignerare, aut molestiam aliquam inferre presumat, sed, sicut a nostro sunt iure concessa, firma et inconcussa omni perdurent in tempore, ut nobis nostrisque ad salutem proficiant animarum. Si quis autem contra hoc nostrae concessionis ac donationis preceptum ire temptaverit, sciat se compositurum quinquaginta libras auri obrizi, medietatem palatio nostro et medietatem sepe nominato monasterio. Ut autem ab omnibus verius credatur diligentiusque observetur, manu propria subter confirmavimus et anulo nostro insigni iussimus. Signum domni (M) Berengarii gloriosissimi regis. Teudebertus notarius ad vicem Adelardi episcopi archicancellarii recognovi et subscripsi. Data pridie kal. Marcii anno incarnationis Domini .DCCCLXXXVIIII., anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis .III., per indictionem .VIII. Actum Veronae. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. VII, pp. 31-33; Fainelli, CDV, II, n. 15, pp. 17-19.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/santa-maria-in-organo/smo-appendice-diplomi

Il testo del diploma riprende quello di Ludovico II citato nel testo, v. MGH, DD Kar., IV, n. 41 (864?), pp. 147-148 e Schiapparelli, CDL, III, dep., p. 302 (735-744).