Verona, Archivio Capitolare, Diplomi, P B
source date: [906 August 24] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei aeterni. Berengarius rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum devota sollertia, Ardingum reverentissimum episcopum dilectumque archicancellarium nostrum suppliciter nostrae serenitatis exorasse clementiam, quatenus ob Paganorum incursionem concede[remus nostra] auctoritate Audeberto diacono sanctae Veronensis aecclesiae licentiam aedificandi castrum in loco ubi dicitur [Nogaria] inter curtes Duorum Roborum et villam quae nominatur Tillioano, super ripam videlicet fluvii qui Tartarum dic[itur, circa q]uod etiam castrum et infra ipsum castrum negotia exercere et mercatum edificare prefati episcopi precibus licentiam eidem diacono tribuere perpetualiter dignaremur. Cuius dignis impetrationibus acclinati, in prenominato loco et fundo eadem Audebertum diaconum castrum edificare permisimus eumque cum bertiscis, merulorum propugnaculis atque [fossatis omnique monitione et] arg[umento] affirmare hac inscriptione decrevimus, quatenus ipsum castrum nostra regali fisus auctoritate bertiscis circumdet, propugnaculis muniat, omnique argumento corroboret, et mercatum ibique nostra licentia construat ad suam proprietatem, theloneum, palificturam, ripaticum, reddibitiones cunctasque exhibitiones vel districtiones, sive quicquid per aliquid aut ingenium regie parti exinde aliquando pertinere potuisset prelibato diacono iure [proprieta]rio in integrum concedimus et largimur. nullus quoque comes, vicecomes, sculdassio, gastaldio, decanus vel cuiuslibet dignitatis aut ordinis magna parvaque persona in eodem castro placitum custodire, aut aliud al[iquid] inibi ad regiam partem exigere vel vindicare, aut mansionatic[a]s facere potestative presumat, vel de eodem mercato publice parti aliquid persolvere cogatur, sed liceat ei iure proprietario omnia possidere, remota totius potestatis inquietudine vel minoratione. [Cont]ra quod nostrae concessionis preceptum si quis temer[ari]o ausu insurgere temptaverit, ut inchoata per[ficere ne]queat, triginta libras auri optimi solvere cogatur, medietatem camerae palatii nostri et medietatem prelibato Audeberto diacono aut cui ipse haec omnia habere concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes [anulo] nostro insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI n. II) Data non. kal. septemb., anno dominicae incamationis .DCCCCVI., domni vero Berengarii piissimi regis .XVIIII., indictione .VIIII. Actum Veronae. in Christi nomine feliciter, a[men].

Schiaparelli, DD B. I, LXV, pp. 176-178; Fainelli CDV II, n. 76, pp. 93-95.

Castagnetti 2006, 2011. Castagnetti-Ciaralli 2011, pp. 61-95.