London, British Museum, Additional Charters (DD B I, n. LXI, pp. 168-169).
source date: [905 August 1] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei omnipotentis aeterni. Berengarius divina misericordia rex. Quia sacerdotibus et Deo famulantibus temporale regiae dignitati conferre subsidium convenit, idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrommque presentium scilicet ac futurorum industria, Arditigum reverentissimum episcopum summumque cancellarium et dilectissimum fidelem nostrum suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus quosdam massariolos iuris regni nostri sitos in comitatu Veronensi in valle scilicet Veriaco in locis ubi dicitur Sortiago et Vico Mortuorum, ubi nominatur Subtuscallem, de curte nostra pertinentes quae Lateses vocitatur, cum universis ad eosdem massariolos respicientibus ex integro, nec non et censum qui de molendinis Spiculo nostrae regiae parti annue solvebatur, quod est solidos duos, seu et quendam campum peninentem de iam dicto comitatu situm infra ipsum Vicum Mundonis pro Dei amore et remedio animae nostrae cuidam presbitero sanctae Veronensis ecclesiae nomine Odelberto iure proprietario modis omnibus concedere dignaremur. Cuius precibus acclinati, predictos massariolos in iam nominatis locis positos cum omnibus adiacentiis ac pertinentiis suis, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, seu cum omnibus quae dici vel nominari possunt ad eosdem massariolos pertinentibus, nec non et prenominatum censuro de iam dictis molendinis nostrae regiae parti pertinentem, seu et prescriptum campum in iam dicto Vico Mundoni positum eidem Odelberto presbitero concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium perpetuo iure per hui[us inscriptionis pr]eceptum transfundimus et donamus, ut habeat, teneat, poss[ideat faciatque in om]nibus quicquid eius decreverit animus vel voluntas, po[testatemque habeat] donandi, vendendi, commutandi, pro anima iudicandi et quicquid voluerit faciendi tam ipse quam sui heredes, absque minoratione vel contradictione cuiusquam. Si quis igitur hoc nostrae concessionis seu auctoritatis preceptum aliquando infringere aut violare quaesierit, sciat se procul dubio compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostrae et medietatem predicto presbitero suisque heredibus vel cui ipse aut ipsi dederint. Quod ut verius credatur ac diligentius observetur, manu propria roboratum de anulo nostro subter assignari precepimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. n) Data kal. aug., anno dominice incarnationis .DCCCCV., domni vero Berengari serenissimi regis .XVIII., indictione .VIII. Actum Tulles. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LXI, pp. 168-169; Fainelli, CDV, II, n. 74, pp. 89-91.