Wien, apud J. P. Richter (DD B I, n. LIX, pp. 164-166)
source date: [905 August 1] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei omnipotentis aeterni. Berengarius divina misericordia rex. Quia sacerdotibus et Deo famulantibus temporale regiae dignitati conferre subsidium convenit, id circo noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Ardingum reverentissimum episcopum summumque cancellarium et dilectissimum fidelem nostrum suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus quendam massariolum iuris regni nostri situm in comitatu Veronensi in valle Veriaco loco ubi dicitur Sortiago, pertinentem de curte nostra quae Lazeses vocitatur, cum universis ad eundem massariolum pertinentibus ex integro, nec non et quendam molendinum positum in predicta valle loco qui dicitur Pruno qui nominatur Spiculum, pro Dei amore et remedio animae nostrae cuidam presbitero nomine Odelberto iure proprietario modis omnibus concedere dignaremur. Cuius precibus acclinati predictum massariolum cum omnibus adiacentiis ac pertinentiis suis, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, vineis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, seu cum omnibus que dici vel nominari possunt ad se pertinentibus, seu et prenominatum molendinum perpetuo iure eidem presbitero per hoc nostrae concessionis preceptum modis omnibus concedimus atque donamus, et de nostro iure ac dominio in eius ius atque dominium transfundimus et donamus, ut habeat, teneat, possideat faciatque in omnibus quicquid eius decreverit animus vel voluntas, potestatemque habeat donandi, vendendi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi seu quicquid voluerit faciendi tam ipse quam sui heredes, absque minoratione vel contradictione cuiusquam. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis seu concessionis preceptum aliquando infringere aut violare quesierit, sciat se procul dubio compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camerae pal[at]ii nostri et medietatem predic[to presbitero suisque heredi]bus vel cui ipse aut ipsi habere conces[serint. Quod ut verius credatur et diligentius ob]servetur, manu propria roboratum de anulo nostro subter assignari prec[epimus.] Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. 11) Data kal. aug., anno dominice incamationis .DCCCCV., domni vero Berengarii serenissimi regis .XVIII., indictione .VIII. Actum Tulles. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LIX, pp. 164-166; Fainelli, CDV, II, n. 72, pp. 85-87.