Venezia, Archivio di Stato, Miscellanea atti diplomatici e privati, b. 1, n. 6
source date: [908 April 24] [Brescia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei eterni. Berengarius rex. Omnium fidelium sancte Dei Aeclesie nostrorumque presentium et futurorum comperiat sollicitudo, Beatum nostrum insignem capellanum et Grimaldum nostros dilectos fideles humiliter nostram adiisse clemenciam, quatenus pro Dei amore et anime nostre remedio Adlegidam abbatissam ex cenobio Iustinopolitane civitatis pariter cum suo monasterio et omnibus rebus substanciisque suis mobilibus et inmobilihus, videlicet servis et ancillis, lib[e]ris ac commendatis sub nostre defensionis mundburdum in integrum recipere dignaremur. Quorum precibus libenter adquiescentes, prefatam Adlegidam abbatissam simul cum suo monasterio et omnibus rebus substanciisque suis mobilibus et inmobilibus, videlicet servis et ancillis, liberis et cartulatis seu et commendatis quicquid dici vel nominari potest sub nostre tuicionis mundburdum suscepimus. simul etiam cortem Devisiano pertinentem de eiusdem monasterio, ex qua altercacio facta fuit inter Polensem episcopum et eandem abbatissam, nostre defensioni adscribimus, quatenus eandem cortem deinceps prelibate abbatisse habere liceat absque ulla molestia Polensis episcopi. sanccientes quoque iubemus, ut nullus (episcopus), dux, comes, gastaldius, vel quislibet rei publice exactor prefatam abbatissam aut eius monasterium inquietare vel molestari presumat, seu in eius mansiones potestative ingredi temptet, insuper eius liberi aut cartulati seu et excusati ad publica placita nullatenus ire cogantur, sed liceat prescripte abbatisse deinceps absque alicuius contradiccione sub nostre defensionis vivere mundburdo, remota totius publice potestatis inquietudine. Si quis igitur contra hoc nostre tuicionis umbraculum insurgere aliquando conaverit, sciat se compositurum auri optimi libras .XXX., medietatem camere palacii nostri et medietatem prelibate abbatisse vel parti sui monasterii. Quod ut verius credatur et diligencius observetur, anulo nostro assigniri precepimus. Signum (MF) domni Berengarii gloriosissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi [et] subscripsi (SR) (SI D) Data .VIII. kal. mad., anno dominice incamacionis .DCCCCVIII., domni vero Berengarii piissimi regis .XXI., indictione .XI. Actum Brixie. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LXVI, pp. 178-180.