Padova, già presso i conti Giusti (DD B I, n. LX, pp. 165-167).
source date: [905 August 1] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) [In nomine sanctae et individue Trinitatis. Berengarius divina favente clemencia rex. Si sacris et venerabilibus locis temporale subsidium conferimus, id nobis ad aeterne remunerationis praemium proficere nequaquam ambigimus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesie nostrorumque] presentium scilicet [ac futuroruin industria,] Berchtilam dilectissi[mam coniugem nostrique regni co]nsortem supplici[ter nostram exorasse clemenciam,] quatenus pro Dei amore et remedio animae nostrae omnia quicquid regiae parti in castro monasterii Sanctae Dei genetricis virginis Mariae scito in Gaio pertinere dinnoscitur, theloneum videlicet cum omnibus districtionibus, ripaticum, cum universis mercationibus seu et palificturam, prout dudum ad partem Veronensium commitatus in Ruviscello reddebantur, nec non et quandam postam in Gavo fluvio qui nominatur Pontarla, sive quandam insulam scitam in alveo Atesis quae Brandigum dicitur prefato monasterio, cui in presenti Rodibertus venerabilis abba preesse dinosscitur, iure proprietario per hoc [nostrum regale] preceptum modis omnibus concedere dignaremur. Nos vero dignis eius petitionibus assensum prebentes, theloneum, mercationes, ripaticum, palificturam et cunctas districtiones seu quicquid inibi nostrae regiae parti pertinere videtur, prout olim ad partem comitis Veronensis in Ruviscello solvebatur, prenominato monasterio Sanctae virginis Mariae sito Gaio concedimus et largimur usque in perpetuum, seu et prenominatam postam Pontarla, nec non et prelibatam insulam ex integro perpetualiter ac nostrae auctoritatis inscriptione suprataxato monasterio habenda, tenenda ac possidenda concedimus et largimur, et de nostro iure ac dominio in eius ius atque dominium omnino transfund[i]mus et donamus, quatenus omnia superius conprehensa pars prefati monasterii ad sua iura in omnibus vindicet atque nullo contradicente possideat. Quod si etiam Rovescellus fuerit aliquando recup[e]ratus, dari haec omnia ad proprietatem et iura prelibati monasterii precipimus atque nostra regia auctoritate decernimus. Contra quod nostrae autoritatis seu concessionis preceptum si quis insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem pr[e]dicto Rodiberto abbati suisque successoribus. Quod ut verius credatur et dililgentius ab omnibus observetur, manu propria roborantes anuli nostri inpressione acsignari precepimu[s.] Signum domnus (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data kal. aug., anno dominicae incarnationis .DCCCCV., domni vero Berengarii sererenissimi regis .XVIII., indictione .VIII. Actum Tulles. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. n. LX, pp. 165-167; Fainelli, CDV II, n. 73, pp. 87-89.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/santa-maria-in-organo/smo-diplomi

Riproduzione digitale della copia di XI sec., in Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, diplomi, n. 5.