Venezia, Archivio di Stato, Consultori in iure, 345 (DD B I , n. LXXX, pp. 216-217).
source date: [902-911]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Quia regum semper precipuum esse debet inopum egestatem sublevare, ideo omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, qualiter per peticionem Hegilolfi venerabilis episcopi nec non et Ingelfredi nostri preclarissimi vassi cuidam Vitaliano diacono sancte Aquilegensis eclesie nostro fidelissimo per hoc nostre regiae auctoritatis preceptum concedimus mansum unum iuris regni nostri quod dicitur Iamnolesso adiacentem iuxta rivum Similianum, olim rectum per Sibisium liberum hominem, de comitatu Foroiulii pertinentem cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, casis videlicet, terris, vineis et campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, arboribus pomiferis et inpomiferis, montibus, vallibus, aquis aquarumque decursibus, divisum et non divisum, cultum et incultum, seu cum omnibus que dici et nominari possunt ad [predictum] mansum iuste et legaliter pertinentibus, de nostro iure et dominio in eius [ius et] dominium modis omnibus transfundimus et perdonamus ad habendum, [ tenendum], possidendum, vel quicquid vol[uerit faciendum], remota totius potatis [inquietudine]……………………

DD B. I, n. LXXX, pp. 216-217.

Del diploma è conservato solo un frammento, pervenuto sotto forma di copia della fine del XV secolo. L'arco temporale scelto dall'editore per la datazione corrisponde al periodo di maggiore attività del cancelliere Ambrogio, di cui si riconosce il dettato.