Venezia, Archivio di Stato, Miscellanea Codici, 647, Raccolta Fontanini
source date: [921 October 3] [Pavia] [XVII m]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Grimaldum gloriosum marchionem dilectumque fidelem nostrum humiliter nostram exorasse clementiam, quatenus cuidam Friderico fidelissimo nostro patriarchae concedere dignaremur quoddam castellum iuris imperii nostri quod dicitur Puziolum pertinens et adiacens in comitatu Foroiuliano cum omnibus suis apendiciis et pertinentiis simul cum iudiciariis et districtionibus atque proprietatibus ad ipsum castellum pertinentibus in circuitu ipsius castelli ex omni parte quantum extenditur ad spatium unius milliarii legitimi, sicut antiquitus et modo legaliter et rationabiliter ad ipsum comitatum pertinuit, confirmantes illi omnia suarum instrumenta cartarum que igne aut aliqua negligenzia seu Paganorum incursione perdita sunt, vel quidquid ipse Fridericus patriarcha iuste et legaliter acquisivit, vel ei ex paterna vel materna parte succedit aut hereditario iure a suis parentibus recte devolutum est et investitus iuste et legaliter cernitur sive per cartulas sive absque cartulis usque in perpetuum. Cuius precibus acclinati, eidem Friderico patriarche prenominatum castellum iuris imperii nostri quod dicitur Puziolum pertinens et adiacens in comitatu Foroiuliano cum omnibus suis appenditiis et pertinentiis simul cum iudiciariis et districtionibus atque proprietatibus ad ipsum castellum pertinentibus in circuitu ipsius castelli ex omni parte quantum extenditur ad spatium unius milliarii legitimi, sicut antiquitus et modo legaliter et rationabiliter ad ipsum comitatum pertinuit, concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus et delegamus, confirmantes illi omnia suarum instrumenta cartarum que igne aut aliqua negligentia sive Paganorum incursione perdita sunt, vel quidquid ipse Fridericus patriarcha iuste et legaliter acquisivit, vel ei ex paterna vel materna parte succedit aut hereditario iure a suis parentibus recte devolutum est et investitus iuste et legaliter cernitur sive per cartulas sive absque cartulis usque in perpetuum cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, montibus, vallibus, paludibus, planiciebus omnibusque ad se iuste et legaliter pertinentibus ad habendum, tenendum firmiterque possidendum tam ipse Fridericus sancte Aquileiensis ecclesie preclarus patriarcha quam cuncti sui successores, absque totius potestatis contradictione. Si quis igitur hoc nostre auctoritatis et concessionis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem predicto Friderico preclaro patriarche. Quod ut utrius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni Berengarii piissimi imperatoris augusti. Iohanne episcopus et cancellarius ad vicem Ardengi episcopi et archicancellarii recognovi [et subscripsi] Data .V. non. octobris, anno dominice incarnationis .DCCCCXXI., domni vero Berengarii piissimi regis .XVIII., imperii autem sui, indictione .X. Actum Papie. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. CXXXVI, pp. 348-351.

Cammarosano 1988, p. 74.