Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi, n. 11
source date: [904 April 4] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Si eclesiis Dei venerabilibusque locis augmentum nostre munificentiae impertiri satagimus, profecto ad aeternae beatitudinis gaudia nobis proficere non ambigimus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Aeclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit universitas, Anselmum insignem et gloriosum comitem dilectissimumque nostrum consiliarium humiliter nostram exorasse clementiam, quatenus pro Dei omnipotentis amore animeque nostrae remedio monasterii beatissimi egregiique pontificis atque confessoris Christi Zenonis terrolam quandam adiacentem infra civitatem Gardensem subtus castro in tribus locis positari, pertinentem de corte quae dicitur Tulles nec non de Veronensi comitatu, concedere per nostri precepti paginam dignaremur. Cuius ratam estimantes peticionem, iussimus hoc nostrum fieri preceptum, per quod iam dictam terram, in primo videlicet loco prope ripam laci Benaci per longum perticas .V. [ad]ditis pedibus sex, quae protenditur in latus pedes .XII., ex uno quidem latere via publica, ex alio ripam iam dicti laci, ex transversus iura aeclesiae Sanctae Mariae ac Guidonis presbiteri; in secundo igitur loco ibidem terrolam quae habet per longum penicas .V. additis pedibus sex, est quidem in latitudine perticas in adherentes ex uno latere via publica, ex alio terra item publica, ex transversus iura Sancti Zenonis ac Sigoaldi; item in tercio loco ibidem, terrolam habentem per longum perticas sex, in latitudine perticam .I. additis pedibus .X., ex uno latere via, ex alio terra publica assistente, ex transversus Autkerii subdiaconi atque iura regis, super totum numero tabulas .XXX. addimus etiam eidem eclesiae totum superiorem montem Gardae, qui preminet predicte civitati Gardensi, cum aliis montibus sibi adiacentibus nostro iuri pertinentibus et terras ad radicem montis ab oriente, que posite sunt iuxta viam, pertinentes de iam dicta corte, in integrum cum omnibus ad se pertinentibus concedimus, et de nostro iure dominioque in eius ius dominiumque transfundimus et iure proprietario largimur ad habendum, tenendum, possidendum, ordinandum, vel quicquid voluerit faciendum nostra regia auctoritate, absque alicuius hominis contradictione vel minoratione. Si quis igitur, quod non credimus, nefario ausu contra hoc nostre donationis preceptum insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras .LX., medietatem camere palatii nostri et medietatem iam dicto monasterio eiusque rectoribus. Quod ut verius credatur diligentiusque observetur, manu propria subter roboratum anulo nostro iussimus insigniri. Signum domni (M) Berengarii serenissimi regis.Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI) Data pridie non. aprilis, anno dominice incarnationis .DCCCCIIII., regni vero domni Berengarii piissimi regis .XVII.; indictione .VII. Actum Veronae. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. XLIV, pp. 127-129; Fainelli, CDV, II, n. 63, pp. 70-72.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/orfanotrofio-femminile/of-diplomi

Entrambe le edizioni a stampa classificano il documento come copia di XI-XII sec., con imitazione della scrittura originale; al contrario, sembra ritenerlo originale Andrea Brugnoli, curatore del Codice digitale degli archivi veronesi, cui si rimanda per la riproduzione digitale del diploma.