Venezia, Archivio di Stato, San Zeno maggiore di Verona, busta I, n. 11 (DD B I, n. LXII, pp. 170-171)
source date: [905 August 2] [Peschiera del Garda (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei eterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Quia sacris et venerabilibus locis temporalia regie dignitati conferre subsidia convenit, idcirco omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presencium scilicet ac futurorum noverit sollercia, Iohannem quendam, qui alio nomine Bracçacurta vocitabatur, nostre olim fidelitati offensum, in qua etiam perdurans comprehensus est et multatus, cuius res omnisque substantia legali iudicio nostre sunt ditioni subiecta, qui suo regi est infidelis convictus iuxta sanccitam legem res eius infiscentur et anime sue incurrat periculum . Nos vero divino amore accensi precibusque coniugis nostre Bertile inclinati, quandam corticellam, que iam dicto infideli nostro fuit et postea nostre potestati legaliter advenit, sitam in Villapicta, que Dominatoria vocatur, et silvam que vocatur Carpeneda, cuius fines sunt, ex uno capite Nocitulum et ex alio capite fossa que nuncupatur Pomanon, ex uno latere Agricia, ex alio Corvolata, pro remedio amime nostre ac precessorum nostrorum monasterio Beatissimi pontificis Christique Zenonis confessoris ubi eius corpus humatum quiescit per huius nostri precepti paginam ad usum et necessitatem monachorum inibi Deo militantium iure proprietario concedimus et ex integro perdonamus cum casis videlicet, mansis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, molendinis, redditibus, servis utriusque sexus, aldionibus ac aldianis, montibus, planiciebus, diviso et non diviso, sortito et non sortito, arboribus pomiferis et inpomiferis seu cum omnibus ad eandem curtem pertinentibus que dici aut nominari possunt in iam dicto monasterio Beati Zenonis largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium modis omnibus transfundimus et perpetuali iure perdonamus et cedimus, eo videlicet ordine, ut nullus dux, comes, vicecomes, aut aliquis propinquus aut affinis iam prenominati infidelis nostri Iohannis monachos aut monasterium Beati Zenonis confessoris Christi molestare aut inquietare aliquando presumat, sed liceat omni tempore tenere, possidere, seu quicquid voluerit ex omnibus agere nostra pienissima largitate, absque alicuius hominis contradictione vel minoratione. Si quis igitur contra hoc nostre donationis largitionisque preceptum insurgere aut violare aliquando temptaverit, ut conatus eius irritus fiat et vacuus, sciat se compositurum auri optimi libras .XX., medietatem camere nostri palatii et medietatem prelibato monasterio Beati Zenonis eiusque rectoribus. Et ut verius credatur diligentiusque ab omnibus perpetualiter observetur, manu propria roboratum anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signum domni (M) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) Data .IIII. non. aug., anno dominice incarnationis .DCCCCV., domni vero Berengarii piissimi regis .XVIIII. indictione .III. Actum Piscarie. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LXII, pp. 170-171; Fainelli, CDV, II, n. 75, pp. 91-93.

Sul verso, di mano del sec. XIII, “offertio quam fecit Villepicte et Gardensca Berengarius rex”. L'espressione "res eius infiscentur et anime sue incurrat periculum" è una citazione, quasi letterale, di Roth. 1.