Venezia, Archivio di Stato, Miscellanea Codici, 647, Raccolta Fontanini
source date: [922 March 25] [Verona] [XVII m]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium [scilicet] et futurorum industria, Grimaldum gloriosum marchionem dilectumque fidelem nostrum humiliter nostram exorasse clementiam, quatenus cuidam presbitero sancte Aquileiensis ecclesie nomine Petro presenti auctoritate concedere dignaremur licentiam suum castellum proprium Saborniano dictum in sua videlicet proprietate constructum confirmari et muniri merulis et propugnaculis, bertistis atque fossatis. Cuius precibus inclinati, prenominato Petro presbitero hoc nostre concessionis precepto licentiam et largitatem dedimus castellum suum Saborniano confirmari et muniri merulis et propugnaculis, bertistis atque fossatis, precipientes et omnino [iubentes], ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, sculdassio, gastaldio, decanus aut aliqua magna parvaque persona in ipsum castellum ingrediens aliquam inferat controvesiam vel molestationem. nemo inhibi publicis ministerialibus teneat placitum aut mansionaticum faciat potestative, sed liceat eidem presbitero prenominatum castellum suum iure quieto possidere usque in perpetuum, absque omni publica inquietudine vel contradictione. et hoc ante omnia decernimus atque iubemus, ut homines ipsius presbiteri qui in suis proprietatibus resident ante nullum publicum ministerialem placitum custodiant nisi in presentia marchionis qui pro tempore fuerit, tribus vicibus in anno. Si quis vero hoc nostre concessionis preceptum infringere tentaverit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camere nostre et medietatem predicto presbitero suisque heredibus aut cui ipse dederit vel habere concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni [(M)] Berengarii serenissimi imperatoris augusti. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi archicancellarii recognovi [et subscripsi]. Dat. octavo kal. aprilis, anno dominice incamationis .DCCCCXXI., domni vero Berengarii serenissimi regis .XXVIII. (D), imperii autem [sui] .VII., indictione .X. Actum Verone. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. CXXXVII, pp. 351-353.

Le numerose copie dell'atto, confezionate tra XVII e XVIII sec., dipendono tutte da copia autenticata dal notaio "Conradus", 3 settembre 1261.