Brescia, Archivio di Stato, ASC, Codice Diplomatico Bresciano, busta 4, perg. LIX
source date: [998 January 19] [Cremona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) IN NOMINE D(OMI)NI DEI ĘTERNI. TERCIUS OTTO DIVINO RESPECTU ROMANORUM IMPERATOR AUGUSTUS. SI DEI ECCLESIAS SUBLIMARE STUDUERIMUS, DIVINAM GR(ATI)AM ADIPISCI MINIME AMBIGIMUS. | Proinde omnium Sanctæ Dei Æcclesiæ fidelium nostrorumque presentium ac futuror(um) comperiat sollertia, qualiter Berta, religiosa abbatissa monasterii constructi vel positi in honore | D(omi)ni Salvatoris et Sanctæ Iuliæ, quod dicitur Novum, in urbe Brixia, nostram adiit celsitudinem, quatinus ob nostræ animæ remedium precepta ipsius coenobii nostrorum precessorum imperatorum vel | regum nostra auctoritate et confirmatione corroboraremus et confirmaremus. Cuius dignis petitionibus inclinati et spe ut oportuit ad superna erecti scripta vel precepta eiusdem sancti et venerabilis loci a nostris antecessoribus facta et concessa hac nostræ auctoritatis et corroborationis pagina cum servis et ancillis, castris, ca|pellis, aldionibus et aldiabus, cortibus, silvis, pratis, pascuis, aquis earumque decursibus, piscationibus, molendinis, stalareis cum cellis et senodochiis et monasterio | quod dicitur Alina, et Campora, Sextuno et monasterio in Luca, quod ędificavit Allo dux, et portu Placentino et hospitali sancti Benedicti in Montelongo et monasterio sito in Sermione et cum omnibus ad idem monasterium pertinentibus, prout iuste et legaliter possumus, corroboramus et confirmamus. Concedimus etiam | eidem Sanctæ Dei Æcclesiæ seu abbatissis inibi in tempore manentibus u[t] nullus homo magnus aut parvus terram ipsius terram colentes aut habitantes aut faticios inquietare | distringere aut eor(um) possessi[o]n[e]s ulas tollere aliqua occasione presumat, [n]isi presentia ipsius monasterii abbatissę aut sui certi et fidelis missi. Precipientes denique | iubemus et hac nostra auctoritate roboramus ut nullus dux, archiepiscopus, episcopus, marchio, comes, vicecomes, sculdascius, gastaldio nullaque nostri | regni magna parvaque persona prenominatum monasterium de predictis rebus, mobilibus et immobilibus, sibi iuste pertinentibus aut abbatissas inibi in te(m)pore ordi|natas disvestire, inquietare, molestare sine legali presumat iudicio. Si quis igitur temerario ausu, quod minime credimus, huius nostræ munitatis | firmamentum irru(m)pere te(m)ptaverit, sciat se compositurum auri puri libras mille, medietatem kameræ nostræ et medietatem sanctæ Dei æcclesiæ ia(m)dictæ | seu abbatissæ ibidem ordinatæ. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes sigilli nostr[i] impressione | inferius iussimus insigniri. SIGNUM D(OMI)NI OTTONIS INVICTISSIMI (M) IMPERATORIS AUGUSTI. HERIBERTUS CANCELLARIUS VICE PETRI CUMANI EPISCOPI ET ARCHICANCELLARII RECOGNOVI. (SI D) Data .XIIII. kal(endas) feb(ruarii), anno d(omi)nicæ incar(nationis) .DCCCCXCVII., indictione .XI., anno vero d(omi)ni Ottonis regnantis .XV., imperii .II. Actum Cremonæ. Feliciter, amen.

MGH, D. O. III, n. 267, pp. 684-85; Carte Santa Giulia, n. 59.

https://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/bs/brescia-sgiulia1/carte/sgiulia0998-01-19