Treviso, Archivio Storico Diocesano, Antichi documenti della Diocesi di Treviso (D B. I, n. LII, pp. 149-151)
source date: [905 January 1] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Quia dirutis et venerabilibus locis temporalia regiae dignitati conferre subsidia convenit, idcirco universorum sanctae Dei Eclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit industria, Berctilam dilectissimam coniugem nostrique regni consortem pietatis nostrae excellentiam subnixis exorasse precibus, quatenus ob amorem Dei animaeque nostrae remedium sanctae eclesiae Tarvisiensi, quae in honore beatissimi Petri principis apostolorum constructa est quamque etiam in presenti Adelbertus egregius pontifex gubernare et regere dinoscitur, per hoc nostrae auctoritatis preceptum duas partes thelonei et mercati de portu Tarvisiensi, seu et duas portiones publicae monetae ad cameram nostri palatii olim pertinentes, nec non et theloneum eiusdem civitatis infra et extra, prout hactenus nostrae pertinuit parti ac pertinere ullo invenitur pacto, tam de Christianis quamque et de Iudeis qui ibidem negotia exercere studuerint, concedere dignaremur ex integro. Nos vero dignam ac ratam eius intuentes petitionem, pro Dei quoque ac beati Petri amore seu nostri regni stabilitate hoc nostrae firmitatis preceptum fieri decrevimus, per quod iam dictae sanctae Tarvisiensis eclesiae duas partes thelonei et mercati de predicto portu Tarvisiensi cum districtu et legali querela, seu et duas portiones publicae monetae, nec non et theloneum civitatis interius et exteriu[s, prout] hactenus nostrae pertinuit ditioni, in integrum sanctae p[re]fatae eclesiae [T]a[r]visiensi [con]ced[imus], et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium modis omnibus transfundimus et p[e]rdonamus. pro augmento etiam nostrae mercedis eidem eclesiae tertiam partem monetae et thelonei ab antecessoribus nostris in saepe nominato portu datam atque largitam consentimus hereditarioque iure hoc precepto firmamus ad habendum, tenendum, possidendum seu quicquid in omnibus voluerit faciendum, absque minoratione vel contradictione cuiusquam ordinis et potesltatis. Quicumque igitur contra hoc nostrae donationis concessionis ac firmitatis preceptum ausu nefario insurgere temptaverit, et a potestate pretaxatae eclesiae subtrahere quae Deo et beato Petro pro animae nostrae mercede contulimus quaesierit, .LX. libras auri optimi componere cogatur, medietatem camerae palatii nostri et medietatem prelibate eclesiae eiusque pontificibus. Quod ut verius credatur diligentiusque observetur, manu propria roboratum de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data .V. id. ian., anno dominicae incarnationis .DCCCCV., regni vero domni Berengarii piissimi regis .XVIII., [indictio]ne .VIII. Actum Veronae in domo Beati Zenonis. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, D B. I, n. LII, pp. 149-151.

Gasparri, 1991, p. 18.

Per la costituzione del fondo, https://siusa.archivi.beniculturali.it/

Stefano Gasparri localizza il porto trevigiano a Mestre, v. Gasparri 1991, pp. 15 e 18.