Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, diplomi, n. 7
source date: [905 August 1] [Torri del Benaco (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Berengarius gratia Dei rex. Quia pauperibus et orfanis temporale subsidium conferre omnimodis convenit, idcirco omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria comperiat, Hegilricum illustrem vassum nostrum qui et Azo vocatur suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus tres ariales, sitos in fluvio Athesi, pertinentes de vicecomitatu Veronensi, a ponte scilicet Fracto usque ad arialem illum quem Pedreverto diacono per precepti paginam contulimus existentes, nec non et quosdam servos germanos iuris regni nostri Vualtari videlicet et Luponem una cum matre sua nomine Lupula, pertinentes de quadam sculdassia que Fluvium nominatur, per hoc regale preceptum cuidam clerico fideli nostro nomine Iohanni iure proprietario concedere pro Dei amore et remedio animae nostrae atque largiri modis omnibus usque im perpetuum dignaremur. Cuius precibus libenter acclinati predictos tres ariales infra prescripta confinia in iam dicto fluvio Athesi consistentes, prout priscis temporibus nostrae regiae parti ex integro pertinuerunt, seu et iam fatos servos simul cum matre illorum de preltaxata sculdassia pertinentes cum filiis et filiabus illorum sive quicquid in presenti habere et in posterum acquire potuerint, hac nostra regali inscriptione eidem Iohanni clerico concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium in integrum transfundimus atque donamus, ut habeat, teneat, possideat faciatque in omnibus quicquid eius decreverit animus vel voluntas, potestatemque habeat donandi, vendendi, alienandi, commutandi seu quicquid voluerit faciendi, absque totius potestatis contradictione. Si quis hoc nostrae concessionis preceptum quolibet ingenio infringere aut aliquo modo violare quesierit, ut conatus eius irritus habeatur, centum libras auri optimi solvere cogatur, medietatem camerae nostrae et medietatem prefato Iohanni clerico suisque heredibus. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro assignari precepimus. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data kal. aug., anno dominice incarnationis .DCCCCV., d[om]ni vero Berengari serenissimi regis .XVIII., indictione .VIII. Actum Tulles. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LVIII, pp. 162-163; Fainelli, CDV, II, n. 71, pp. 83-85.

Castagnetti 1990a, pp. 184-186.

http://cdavr.dtesis.univr.it/index.php/santa-maria-in-organo/smo-diplomi