Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, IV.8
source date: [910 August 2] [Gazzo Veronese (Verona)] [X pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine nostri Domini Jhesu Christi regnante domno nostro Berengario rege hic in Italia anno uigisimo tercio sub die secondo de mense augusto indicione tercia decima feliciter. Secundum peticione uestra Landeuertus filius quondam Aziuertus, et Johannes fiulius quondam Isoni de casale Coruulo liberis hominibus locaui uobis ego in Dei nomine Anselmus comite comitatus ueronensis, idest in integrum ariale uno una cum aquimolo suo juris proprietatis mee quem habere uisus sum, que situs est in fluuio Tartaris in porto de Rouescello non longe de capella Sancti Zenonis de eodem loco Rouescello ab ipso ariale una cum aquimulo, et gresso et regresso suo, ubi dicitur ad fossato, omnia in integrum uobis locaui, eam uero racione ut super ipso ariale mulino edificare debeatis, cum tecto super se habente et rodas et cum uniuersis municionibus et fabrica sua, que ad ipso molino pertinere dinoscitur, et omnia sicut supra legitur habere, et cum eo fideliter laborare debeatis uos et heredibus uestris libellario nomine ad annos uiginti et nouem, et exinde reddere debeatis censum annualiter pro omni festiuitate Sancti Martini quod est de mense november anteposito in ipso anno, nobis et heredibus nostris aut cui nos dederimus anona selg. (sic) modio uno, segal. modia dua, ordio modio uno, milio modia dua, surico modia dua, quod faciunt in summa super totum anona modia octo, et ipsa anona infra castrum, que in suprascripto loco Rouescello constructum fuerit, dare debeatis et sic [ ] missum ipsa anona recepere debead. Exenia uero per annum in ipsa festiuitate Sancti Martini dare debeatis, pullo bono uno caldola una, uino sectario uno, aliud uobis [] super imponatur. Proptere(a) spondeo atque repromitto me ego suprascriptus Anselmus [m]eis heredes uobis suprascriptis petitores uel ad uestris heredibus, si de suprascripto ariale et mol[estare ] uos foris excutere, tollere, contendere aut minuare uoluerimus [ ] annos uiginti et nouem, aut aliqua super imposita uobis facere temptauerimus, nisi quod hic superius legitur, et clare factum fuerit, tunc componam ego uel meis her[edibus] uobis uel uestris heredibus pena argentum solidos numeratos uiginti et nouem, et post pena co[ ], hec prensens pagina in eodem statu ut supra legitur firmam et stabilis permaneat usque ad suprascriptos annos uiginti et nouem cum stipulacione subnixa. Acto in monasterio Sancte Marie sito in Gagio feliciter. Signum + manum superscripti domini Anselmi comitis ex franquorum (sic) genere, qui hanc pagina fieri rogauit ad omnia superscripta et ei relecta est. Signum [ ]delmo sculdasio teste. Signum + + + manibus Auspertus filius quondam Amelberti, Platone et Johanne de Telidiano filius quondam Giseluerti, et Lupo fiulius quondam Teudibertus de Rouescello testes. Signum + manu Isoni ex franquorum genere uasso Amizoni teste. Signum + manu Teudoni fiulius quondam Odelberti teste. + Ego Madelbertus rogatus testis manu mea subscripsi. + Ego Pedelbertus notarius rogatus manu mea qui hanc paginam scripsi, et post tradita complevi.

Fainelli, CDV, II, n. 95, pp. 122-124.

La seconda sottoscrizione, benché priva dell’iniziale nell’edizione di Fainelli, può essere identificata con quella di personaggio presente anche alla rogazione del primo testamento di Anselmo, cioè Adelmo sculdascio e vassallo del conte stesso, v. CDV, II, n. 88, pp. 109-115. A. Castagnetti 2011, p. 20 e n. 128; Castagnetti 1990/II, p. 65 e 83.