Venezia, Archivio di Stato, Consultori in iure, 345 (364)
source date: [816 July 31] [Aachen (DE)] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domine dei et salvatori nostri Iesu Christi. Hludouuicus divina ordinante providentia imperator augustus. Si iustis petitionibus fidelium nostrorum, quas ad nostras aures sugerendo detulerint, libenter annuerimus et eas in dei nomine ad effectum pervenire fecerimus, non solum regiam in hoc consuetudinem exercemus, sed eorundem fidelium nostrorum animos ad maiorem sue fidelitatis perseverantiam confirmamus. Iccirco notum fieri volumus omnium fidelium nostrorum solertie presentium scilicet et futurorum, qualiter Haio comes fidelis noster [nostram] adiit mansuetudinem et ostendit nobis precepta domni et genitoris nostri Caroli imperatoris, in quibus continebatur, quemadmodum idem domnus et genitor noster Carolus excellentissimus imperator eidem Haioni comiti omnes res proprietatis sue quascumque, priusquam de illius potestate ad regnum Abarorum fugiendo se contulisset, in territorio Foroiuliensi et Uicentino atque Ueronensi possidebat, iterum de Abaria reverso et ad misericordiam eius venienti reddere iussisset et denuo iure proprietario tenendas confirmasset, suggerens et petensut sibi super eisdem rebus confirmationem dare iuberemus. Cuius petitioni propter ipsius fidelitatem adsensum nobis prebere libuit et ideo ita nos eidem concessisse atque in omnibus sicut petiit confirmasset vestra cognoscat industria. Precipientes ergo iubemus, ut neque vos neque iuniores sive successores vestri memoratum Haionem comitem de predictis rebus, quas ei domnus et genitor noster sue auctoritatis precepto reddidit et confirmavit, contra iustitiam inquietare aut calunniam ingerere vel aliquid de eis iniuste abstrahere aut minuere ullo unquam tempore presumatis, sed per hoc nostre auctoritatis atque confirmationis preceptum, quicquid exinde facere voluerit, * cum dei et nostra gratia liberam in omnibus habeat potestatem. Et ut hec auctoritas firmior habeatur et per futura tempora melius conservetur, manu propria subter eam firmavimus et de anulo nostro sigillari iussimus. Signum (M.) Hludouuici serenissimi imperatoris. Hinminmaris diaconus ad vicem Helisachar recognovi et [(S. R.)]. Data II kalendas augustas, anno Christo propitio tertio imperii domni Hludouuici piissimi augusti, indictione nona; actum Aquisgrani palatio regio, in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD L I, II/1, n. 101 (816), pp. 244-246.

Hlawitschka 1960, pp. 113-114.