Venezia, Archivio di Stato, Consultori in iure, 345
source date: [843 August 22] [Gondreville (FR)] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Opportet imperialem sublimitatem, ut ecclesiarum ac sacerdotum dei utilitatibus benignitatis sue munere faveat, quia, si talibus semper studet negotiis, procul dubio et temporalem gloriosius transiet vitam et eternam felicius obtinebit. Quapropter noverit omnium fidelium sancte dei ecclesie ac nostrorum presentium scilicet et futurorum magnitudo, quia vir venerabilis Foroiuliensis urbis patriarcha per Notingum Veronensis ecclesie vocatum episcopum et virum illustrem Eberardum comitem nostre innotuit serenitati, quod Alboinus quondam comes, priusquam in nostram deveniret offensionem, quasdam res suas eidem ecclesie contulit per testamentum suum. Unde petiit, ut nostra auctoritate idem testamentum confirmaremus, ne per futura tempora aliqua inde oriretur contentio vel controversia. Cuius petitioni ob sanctitatis sue meritum libentissime annuentes presentes sublimitatis nostre litteras statuimus fieri, quibus omnes res illas, quas memoratus Alboinus iam dicte sedi propter mercedis sue augmentum per testamentum suum noscitur tradidisse, confirmamus modisque omnibus sancimus in iure predicte ecclesie, ut in utilitatibus illius absque ullius potestatis inquietudine vel subtractione seu qualibet refragatione perpetualiter maneant habeantque potissimam faciendi licentiam rectores ipsius sedis de eis vel in eis quicquid elegerint, prout utilitas postulaverit, sicut et in reliquis ecclesie sue facultatibus. Et ut hec confirmationis auctoritas firmior habeatur et per futura tempora diligentius conservetur, anuli nostri impressione subter eam iussimus adsignari. Daniel notarius advicem Agilmari recognovi. Data XI kl. sept. anno Christo propitio imperii domni Lotharii pii imperatoris in Frantia quarto, in Italia XXIIII, indictione VI; actum Gundulfi villa; in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD Lo. I, n. 76 (843), pp. 192-193.