Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Instrum. miscell. 996, n. 2(1)
source date: [908 August 5] [Summo Laco (Riva del Garda; Trento)] [1282 November 19]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine omnipotentis Dei aeterni. Berengarius divina ordinante clementia rex. Morem sequimur piorum predecessorum nostrorum si ecclesiis Dei et eius sacerdotibus augmentum et utilitates conferimus. Idcirco omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit solertia, quia ob imprecationem Berctilla dilecte coniugis et consortis regni nostri concedimus sancte Cenedensi ecclesie ubi corpus beati Ticiani confessoris humatum quiescit unum portum in Liquentia quod Septimum dicitur et sicut predictum flumen oritur et defluit usque in mare de ambabus partibus ripe per quindecim pedes palisficturam, ripaticum, toloneum, mercatum iuris regni nostri seu quicquid ad eundem portum vel in eisdem finibus pertinere dignoscitur, nec non et silvam de Gaio et Girano cum corte et cum omni integritate sua in longitudine et latitudine, prout hactenus nostre pertinuit parti per hoc nostre auctoritatis preceptum de nostro iure in ius et potestatem proprietariam prelibate sancte Cenedensis ecclesie, ubi presenti tempore Ricpaldus venerabilis episcopus sacerdotii iura gubernat, ex integro conferimus et largimur ad habendum, tenendum, possidendum seu quicquid voluerit faciendum, remota totius potestatis inquietudine vel minoratione. Si quis igitur contra hoc nostre donationis preceptum ausu nefario insurgere temptaverit et a potestate iam dicte ecclesie subtrahere quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras mille, medietatem [camere] palatii nostri et medietatem prenominate ecclesie eiusque rectoribus. Quod ut verius ab omnibus credatur diligen[tiusque ab omn]ibus observetur, manu propria roboratum de anulo nostri nominis assignari subter precepimus. [Signum d]omni Bere[ngarii] (M) serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi archicancellarii recognovi [et subscripsi] Data non. aug., anno dominice incarnationis .DCCCCXCVI., regni domni Berengarii piissimi regis .XXI., indictione .XI. Actum Summo lacu. in Dei nomine feliciter.

Schiaparelli, DD B I, n. LXVII (908), pp. 180-182.

Copia ex autentico membr. del 1282 novembre 19, del notaio Petrus de Cavexago. Sul verso: «privilegium episcopatus Cenet. Cartula portus Buffoledi».