Padova, Biblioteca Comunale, ms. P, B, 2, 1216, Gennari, Brunacci, Codex Diplomaticus, II, 99, n. XCVII
source date: [912 March 25] [Verona] [XVIII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Berengarius divina favente clementia rex. * * * * * * * * * * * * * * suppliciter nostram adiisse clementiam [petentes], quia olim peccatis exigentibus sancta Pataviensis ecclesia incendio fiammata [nec non] et depredatione Paganorum frustrata est omnibus instrumentis cartarum concessionibus atque preceptis nostrorum antecessorum, quatenus pro Dei omnipotentis amore et remedio nostre anime confirmaremus omnes res, quas prenominata ecclesia adquisivit per concessionem seu precepta antecessorum sive per cartulas atque per quamcumque legitimam imvestituram, Sibiconi qui presentialiter eiusdem ecclesie est episcopus suisque successoribus [nostra regia] auctoritate, ut liceat illi suisque successoribus quieto ordine et sine molestatione cuiusque tenere, quasi omnes firmitates pre manibus habeant. Quorum nos precibus flexi, pro Dei omnipotentis amore et remedio nostrae animae confirmamus omnes res, quas predicta ecclesia adquisivit per praecepta nostrorum praedecessorum sive per cartulas vel per quamcumque legitimam investituram, Sibiconi praefatae ecclesiae episcopo eiusque successoribus nostra regia auctoritate, ut liceat illis quieto ordine et siue molestatione cuiusque tenere, quasi omnes firmitates vel instrumenta cartarum prae manibus habeant concedimus ut liceat illi eiusque successoribus infra suum episcopatum ubicumque * * * * sua adquirere potuerint terram, castella aedificare eo tenore, ut nulla publica parva vel aliqua ingens parvaque persona sua virtute audeat introire, sive pignorare, aut aliquid quod [iniustum] et contra legem est illic habitantibus inferre. Si quis ergo contra hanc nostram regiam confiimationem atque concessionem aliquo tempore, quod fore minime credimus, insurgere tentaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae palatii nostri, medietatem prefatae ecclesiae. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria corroboravimus [et] de anulo nostro subter assignari precepimus. Signum domni Berengarii piissimi regis. Data .VIII. kal. aprilis, anno dominicae incamationis .DCCCXI., indictione .XV., anno regni domni Berengarii gloriosissimi regis .XXV. Actum Veronae civitate. in Dei nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. LXXXII (912), pp. 220-222.

Si segue la data proposta dall'editore e stabilita in base all'indizione e agli anni di regno, contro quella riportata nel testo del diploma, 911.