Padova, Biblioteca Comunale, ms. P, B, 2, 1216, Gennari, Brunacci, Codex Diplomaticus, II, 100, n. XCVIII
source date: [- 915] [XVIII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei nostri Berengarius divinae pietatis clementia rex. [Notum sit omnibus fidelibus sactae Dei Ecclesiae presentibus scilicet ac futuris, * * * * * * * *] gloriosos marchiones dilectos fideles [nostros] nostram exorasse clementiam, quatenus pro Dei amore quasdam vias publicas iuris regni nostri iuxte Beatissimae Iustinae virginis ecclesiam non longe a flumine Brentae valle nuncupatae Solanae sive omne[m terram] Cenedensis, Tridentinensis [territorii ad nostram iurisdictionem pertinentem, nec non et] omnem iudiciariam potestatem tam arimanorum quam aliorum liberorum hominum qui nunc in praedicta Valle Solane habitant aut habitaturi sunt, episcopio sive Patavensi ecclesie ubi Sib[ico] episcopus preesse videtur per hoc nostrae auctoritatis praeceptum iure proprietario [concedere] dignaremur. Nos quoque id * * * * * * * dierum * * * * consequi posse retributionem ab omnipotente Deo considerantes et praedictorum nostrorum fidelium precibus aures nostrae serenitatis inflectentes, pretaxatas vias publicas iuris regni nostri pertinentes de Comitatu Tarvisianense iuxta ecclesiam Beatissimae Iustinae virginis non longe a fluvio Brenta valle nuncupate Solane, ea videlicet ratione ut aliis dictis viis meatus publicus non intercludatur, seu omnem terram iuris regni nostri in predicta valle adiacentem de quibulibet comitatibus tam in territorio Cenedense [quam Tridentinense] ad nostram iurisdictionem pertinentem, nec non et omnem iudiciariam potestatem tam arimanorum quam aliorum liberorum hominum qui nunc in predicta valle Solane habitant aut habitaturi sunt cum bannis, censibus et redditibus sacrae nostrae regie potestati pertinentibus, per hoc nostrum regale preceptum eidem episcopio sanctae patavensi ecclesie (suppliciter) offerimus et perdonamus; ac de nostro iure concedimus [et in eius ius] et dominium transfundimus atque elargimur ad habendum, tenendum, possidendum vel quicquid iam dicte ecclesie pontifex melius providerti faciendum. Igitur concedimus idem episcopus ipsius ecclesie melius providerit faciendum. Igitur concedimus eidem episcopio ubicumque tam * * * * * * * * * * * episcopus ipsius ecclesie melius providerit castrum aedificari cum muris et menibus * * * * et fossatis et bertiscis atque celatis ob Paganorum malorumque Christianorum debacchationem, omni hominum contradictione remota. Si quis autem hoc nostre offersionis vel concessionis preceptum infringere aut violare quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et aliam medietatem dicta Patavensis ecclesiae [episcopio]. Quod ut verius [credatur] et diligentius observetur et firmius habeatur, manu propria corroborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum (M) domni Berengarii piissimi regis. …………………………………………………………………………………………………………

Schiaparelli, DD B. I, n. CI (-915), pp. 264-266.

Tutte le fonti segnalate dall'editore datano il diploma all'anno 917 circa. Anche se nell'intitulatio si legge il titolo imperatore, nel contesto e nella signatio si parla di Berengario re e ciò induce l'ed. a individuare come termine ad quem il dicembre 915. Il diploma è considerato autentico, nonostante il testo lacunoso e scorretto.