Venezia, Museo Civico, Mazzo I, Pergamene n. 2
source date: [906 September 1] [Verona] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi regnante domino Berengario rege hic in Italia. anno nono decimo. sub die primo mense septenbrio indicione . . . . . feliciter. Dilectissimo atque amantissimo michi semper Ingelfredus ex genere Alemannorum qui habitaturus in fine Furvulanense amicus meus michi fideliter servire visus est. Ego in Dei nomini omnipotentis Adelardus venerapilis episcopus sancte Veronensis ecclesie amicus et donator tuus presens et presentibus dixi. scribere previdi dilectionis tue ex meo dono et consensu atque concedo et trado tibi infrascripto Ingelfredo concedere atque confirmare visus sum a presenti die et hora ad proprietatem tuam habendum idest in integrum omnibus rebus illis quas michi advenit a Wicherio et site sunt ipse res in comitatu Montisiligano seu in Cona aut in Montagnana seu in Petriolo vel per singula loca in suprascripto comitatu Montisilicano tam curtis domi cultis massariciis de vineis vero tam de terris aratoris seu agris. vineis. pratis. pascuis. silvis. saletis. rivis ac paludibus. piscationibus et aquario. decima et pensionibus. servis vel ancillis. aldiis vel aldianas. mobiles vel inmobiles cum onmi et ex omnibus ut sepe dixi si quid mihi pertinet habere de infrascripto Wicherio nepote meo advenit a presenti die et ora quantum michi ibidem legibus pertinet et pertinere debet dono. contrado tibi infrascriptus Ingelfredus et proprietatem illam in Cona que fuit Everardo nepote meo sicut ad ipsum infrascriptum Everardo Wicherio fuit possessor. et exinde michi de omnia qualiter superius legitur ad te infrascriptus Ingelfredus susceptore michi acceptabile launechild manicias par unum. ut presens mea donacio qualiter superius legitur omnique tempore firma et stabile permaneat quam ipse qui supra Adelardus episcopus qui pergamena et atramento et pinna manibus suis de terra levavit et mihi Simperto notario tradidit ad scribendum et testes subter ad roborandum optulit et inconvulsa et irrevocabilis debeat permanere cum stipulacione subnixa quam vero donacionis cartulam Verona fine Gardense feliciter. Ego Adelardus episcopus sancte Veronensis ecclesie hanc cartulam donacionis a me facta subscripsi. Sinibaldo ex Alamannorum genere filius bone memorie Tebaldo de Saltus. Ingoni filius eius ex Alamanno. Todelbertus ex Alemannorum genere filius Walterii. Milo ex genere Francorum. Petri filius Adelberti. Alticherio filius Dominico ex comitatu Ceneza. Walmanno filius Luvodo de Trento testes. Ego Simpertus notarius qui hanc paginam scripsi et post traditam conplevi et roboravi. Egoque Adam notarius et causidicus hoc exemplum ex autentico renovavi ne causa vetustatis consumeretur et quod inibi vidi et legi scripsi conplevi et dedi.

Gloria, CDP, I, n. 26, pp. 39-40.

Castagnetti 1990/II, pp. 72-73.