Venezia, Archivio di Stato, San Zaccaria, Pergamene, busta 20, n. 188.
source date: [914 December 1-31] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Berengario rege hic in Italia anno vigesimo septimo. Sub die mensis decembris indictione tercia feliciter. Monasterio sancti Zacharie puellarum quod est constructum in finibus Venetiarum non longe a palatio de Rivoalto sanctum venerabilem locum. Ego quidem in Dei omnipotentis nomine Ingelfredus gratia Dei comes comitatu Veronense et filius [bone memorie] Grimaldo ex Aleman[n]orum genere cognito Dei omnipotentis timore et remedio anime mee vel parentorum meorum ut aliquid de rebus meis quas hic subter designavero in ipsum sanctum monasterium ordinare desidero iuvante Domino volo ut sic permaneat in perpetuum dixi primo * omnium do cedo trado atque offero in suprascripto monasterio ad eius iure abendum idest quod dono in suprascripto sancto * monasterio offero hoc est curtes meas iuris proprietatis mee cum omni domui cultile et pertinendi sua quas habere et posidere visus sum que posite sunt in finibus et Montesilicano comitatu in loco et fundo et villa que nominatur Petriolo cum sua capella qui est vocabulum sancti Thome apostoli qui est constructa retro muris de ipso castello in costa ipsius Montesilicano et curte que nominatur Cona cum sua capella que est ibi edificata ad honorem sancte Marie ad ipsas namque curtes et ad predictas capellas una cum domo et cultile et sediminas earum cum curtes ortos et viridiarios suos cum olivetas et pomiferas supra se abentis cum omnibus rebus terris et vineis cum omni domui cultile ibidem pertinente et foris una casalis massariciis cum casi[s] curtis ortis areis et sediminas earum cum terris et vineis campis pratis pascuis silvis salectis sacionibus rupinis ripis decimis pinsionibus piscationibus venetionibus nolendinis cum aquimulis suis rivis ac paludibus aquis aquariunque decursibus et cum casis et rebus ad eandem curtes et capellis prenominatis et masariciis et casalis pertinente in integrum ubi exinde inventum fuerit per singulas locas et fundoras consistentes vel aspicientem ista omnia ut supra legitur ad supprascripto monasterio do cedo trado sub eandem videlicet rationem et tenore ut usque dum ego quidem suprascriptus Ingelfredus comes et Aitengo filio meo in hoc seculo advixerimus omnia in nostra sit potestate ad iudicandum et ordinandum et faciendum in omnibus quicquid nobis decreverit animus et voluntas quo ordine ut si ipse Aitengo filio meo post meum remanserit discessum et absque filii filiabus legitimi aut sine testamento et ordinatione seu traditione de hoc seculo transitus fuerit tunc ist[a] omnia pariter ut supra legitur in integrum deveniat in suprascripto monasterio et potestate et ordinatione abatisse qui ibidem modo est aut in antea pro temporibus fuerit ordinandum et regendum et gubernandum pro anima nostra vel parentorum nostrorum distribuendum iuxta Deum qualiter melius providerit ut nobis peccatores vel parentorum nostrorum proficiat ad salutem ad gaudium sempiternum. Et quod absit fieri esse* non credo si pontifex aut abbatissa huius monasterii ipsas res meas de ipso monasterio sancto abstrahere voluerit aut in beneficio dare voluerit pro qualibet ingenio tunc habeat sibi Deum contrarium patrem filium et spiritum sanctum et sub anathema trecentorum decem et octo patrum constrictus maneat et cum Iuda traditore Domini nostri Ieusu Christi in infernum damnetur incendium et suam nunquam mereatur adimplere voluntatem. Et ideo si post nostrum Ingelfredi comitis et Aytengo filio meo amborum discessum aut si ipse Aitengus [sine …] filiis et filiabus legitimis aut sine testamento mortuus fuerit vel si alii heredes vel parentibus nostris surrexerimus qui carta hanc meam paginam offersionis que ego meo bono animo fieri decrevi ire quando[cum]que temptaverit aut eam infringere aut interdicere vel subtrahere aut minuare quesierint tunc componat qui hoc facere voluerit a parte suprascripto monasterio pena auri obtimi libras centum et argentum pondera[s] ducentas coactos absolvant et quod repetierit nichil vindicare valeant et in suprascripta anathema [sub]iaceat sed presens hec mea pagina offersionis sicut supra legitur […] suprascripto monasterio sub eandem videlicet rationem ut supra legitur firmam et stabilis inconvulsa plena et in[…]eat cum stipulatione subnixa. Et quia ego ipse Ingelfredus comes hanc pergamena[m] et atramentario et pinnam totum simul de terra levavi et Martinus notarius tradidi ad* scribendum et testes similiter rogatos obtuli ad roborandum. Acto in civitate Verona feliciter. Signum + mano suprascripto Ingelfredus comes qui paginam offersionis fieri rogavi ad omnia suprascripta et ei relecta est. Signum + manibus Uberto vasso suprascripto Ingelfredi comes et Machelmo filius quondam Bernerio et Frediberto filius quendam Artecauso ex Alemannorum genere omnes testes. Signum + manibus Richerio filius quondam Attoni ex Allemanorum genere testis. Signum + manibus Gisoni de Suavus testis. Signum + manus Ansprando qui Azo vocatur testis. Signum + manu me Ingauso vasso domno regis et Iugo qui Azo vocatur vivente lege Allemannis testes. + Ego Ildebertus scavinus rogatus mano mea subscripsi. Signum + manus Hedericho et Rumo germanis et Heregerio ex Allamannorum genere testes. Signum + manu Milonis vasso domno regis Francorum testis.[5] + Ego Pedelbertus rogatus mano mea subscripsi. + Ego Gusus notarius mano mea subscripsi. Ego qui suprascriptus Martinus notarius rogatus hanc paginam offersionis scripsi et posto traditam complevi.

Fainelli, CDV, II/1, n. 126 (914), pp. 163-166.

http://saame.it/fonte/documenti-veneziani-venezia-8/

L'edizione di Fainelli riporta una precedente collocazione del documento - Museo Civico di Padova, S. Zaccaria, mazzo I, pergamene. A seguito della sua istituzione nel 1948, l'Archivio di Stato di Padova acquisì il materiale documentario del locale museo civico, cedendo, infine, la documentazione relativa a San Zaccaria all'Venezia, Archivio di Stato.