Verona, Archivio di Stato, Liber Privilegiorum di Santa Maria in Organo (DD B. I, n. CXX)
source date: [917 December 18/918 December 18] [Verona] [XVIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Grimaldum gloriosum comitem et Odelricum inclitum marchionem carissimos fideles nostros humiliter nostram adiisse clementiam, quatenus quoddam pratum iuris imperii nostri pertinens de comitatu Veronensi de sculdasia videlicet que Fluvium dicitur Iohanni venerabili episcopo et fidelissimo cancellario nostro proprietario nomine concedere dignaremur, sicut hic inferius mensure et coherentie iuste et legaliter manifestant: cui ab uno capite iura monasterii Sancte Marie adiacent, ab alio latere plures homines habent, ab alio capite ecclesia Sancti Iusti possidet, ab altero latere decurrit rivus qui Altanellus vocatur. habet ipsum pratum in longitudine perticas legittimas nonaginta octo, pedes legittimas sex, ab alio latere in longitudine perticas legittimas nonaginta quattuor, ab uno capite ex transversum perticas legittimas quinquaginta unam, ab alio capite perticas legittimas duas. Quorum precibus acclinati, predictum pratum de prenominato comitatu de sculdasia Fluvio pertmens, sicut hic superius coherentie et mensure declarant et ad nostrum regnum usque ad hos dies peninuit, Iohanni venerabili episcopo et cancellario nostro iure perpetuo per hoc nostrum imperiale preceptum concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus ad habendum, tenendum, vendendum, commutandum; alienandum, pro anima iudicandum et quicquid voluerit faciendum, totius potestatis contradictione remota. Si quis igitur hoc nostre concessionis seu donationis preceptum infringere vel violare aliquo modo temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camera nostra et medietatem predicto Iohanni episcopo aut cui ipse dederit vel habere concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius ad omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (M) Berengarii serenissimi imperatoris. Hermenfredus domni imperatoris capellanus ipsius imperiali iussione recognovi et subscripsi. Data .XV. kal. ian. , anno dominice incarnationis .DCCCXV ., domni vero Berengarii serenissimi regis .XXVIII., imperii. autem sui .III., indicione .VI. Actum Verona. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiapparelli, DD B. I, n. CXX (917/918), pp. 313-315.