London, British Library, Additional Charters, 37631
source date: [913 May 24] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Quoniam quidem fidelibus in nostro assiduae commorantibus obsequio temporalia prae ceteris largiri dona debemus, ideo notum sit omnibus fidelibus sanctae Dei Ecclesiae nostrisque presentibus atque futuris, quoniam Grimaldus gloriosus comes dilectusque fidelis noster serenitatis nostrae adiit celsitudinem, quatenus quandam terrulam iuris regni nostri infra Arenam castri Veronensis non longe a [ ... ]na positam, sicut olim de comitatu Veronensi per mensuras et confinia inferius declarata pertinuit, cum arcubus volutis ibidem existentibus nec non et alios arcus volutos et covalos cum terrula ante ipsos covalos et arcovolutos posita, sicut communes ingressi in orientem et meridiem decurrunt et sicut eminentior murus theatri in meridiana et in orientali parte edificatus decernit, exceptis illis artovalis quos Azoni de Castello precepti inscriptione contulimus, quorum summa est tredecim, Iohanni clerico et fidelissimo cancellario nostro iure proprietario concedere dignaremur. Estque ipsa terrula infra pretaxatum locum posita in longitudine ab uno latere spatio perticarum decem, ab alio latere in longitudine consistunt pertice septem, ab uno capite adiacent pertice duae, ab alio capite sunt pedes legitimi sex, cui terrule ab oriente et aquilone consistunt publica et regia edificia, ab occidente circumcingitur proprietate iam dicti Iohannis cancellarii et plurimorum hominum, a meridie vero decurrit publicus meatus. Cuius precibus acclinati, eandem terrulam in prenominato castro et infra iam dieta confinia et mensuras existentem cum arcubus volutis ibidem existentibus nec non et alios arcus volutos cum terrula ante ipsos covalos et arcovolutos posita, sicut communes ingressi in orientem et meridiem decurrunt et sicut eminentior inurus theatri in meridiana et in orientali parte edificatus decernit, exceptis illis artovalis quos Azoni de Castello precepti inscriptione contulimus, quorum summa est tredecim, iam dicto Iohanni clerico et cancellario nostro, sicut de comitatu Veronensi pertinuerunt, proprietario iure concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus atque donamus ad habendum, tenendum, vendendum, commutandum, alienandum, pro anima iudicandum et quicquid voluerit faciendum, amota totius publice potestatis contradictione. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis [et concessionis] preceptum infringere v[el violare] temptaverit, sciat se comp[ositurum auri optimi lib]ras centu[m, medietatem c]amerae nostrae et mediet[atem pre]dieto Iohanni cancel[lario fideli nostro] vel cui ipse dederit [aut habe]re concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni (MF) Berengarii serenissimi regis. Ambrosius cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI n. II) Data .VIII. kal. iun., anno dominicae incarnationis .DCCCCXIII., domni vero Berenga]rii serenissimi regis .XXVI., indictione .I. Actum Verone. in Christi nomine feliciter, amen.

DD B. I, n. LXXXIX (913), pp. 240-242.