Venezia, Archivio di Stato, S. Maria di Sesto, Autographa vetustissima
source date: [865 July 31] [San Canzian d'Isonzo (Gorizia)] [XII - XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hlodouuicus gratia dei imperator augustus. Maximum regni nostri in hoc credimus [augere] munimentum, si petitionibus servorum dei, in quo nostris auribus fuerint prolate, libenti animo obtemperamus, regiam inquid exercemus consuetudinem [et] hoc nobis ad remedium anime [nostre] in dei nomine pertinere confidimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte dei ecclesie et nostris presentibus silicet et futuris, quia vir venerabilis abbas Lupus ex monasterio sancte dei genitricis Marie nuncupante Sexto, quod est situm in territorio Foroiulense, immunitatem pie recordationis bisavi nostri Caroli nec non genitoris nostri Hlotarii prestantissimis imperatoribus obtutibus nostris ad relegendam ostendit humiliter exposcens, ut super eandem immunitatem nostram adderemus auctoritatem, per quam iam dictum monasterium sub nostre inmunitatis tuitione nostris futurisque temporibus quiete consistere valeret. Cuius petitioni assensum prebentes hanc nostram auctoritatem circa eundem monasterium fieri decrevimus, per quam specialiter decernimus atque iubemus, ut ipsum monasterium una cum rectoribus suis et rebus ipsius monasterii in quibuslibet pagis et territoriis tam de donatione regum seu ducum aut iudicum vel reliquorum deum timentium hominum, unde ipsa casa modo vestita esse dinoscitur et in antea ibidem divina pietas amplificare voluerit seu potestas ipsius nunc possidere videtur, sub nostra maneat immunitatis tuitione atque defensione nostris futurisque temporibus, quatenus nullus iudex publicus in curtes vel villas seu cellas sive agros ipsius monasterii, quas moderno tempore infra dictionem imperii nostri iuste et rationabiliter possidet vel que deinceps iure ipsius loci divina pietas augeri voluerit, ad causas audiendas vel freda exigenda seu mansiones aut paratas faciendas nec fideiussores tollendos aut homines eiusdem ecclesie tam ingenuos quam servos super terram ipsius commanentes iniuste distringendos nec ullas redibitiones aut illicitas occasiones requirendas nostris futurisque temporibus ingredi audeat vel ea, que supra memorata sunt, penitus exigere presumat, sed liceat memorato abbati suisque successoribus res predicti monasterii sub inmunitatis nostre defensione quieto ordine possidere cum omnibus ad se iuste aspicientibus vel pertinentibus, absque alicuius iniusta contrarietate; et quicquid exinde fiscus noster sperare potuerat, totum nos pro eterna remuneratione prefato monasterio concessimus, ut [in] alimonia pauperum et stipendia monachorum ibidem deo famulantium perhennis temporibus proficiat in augmentum. Et quando quidem divina vocatione supra dictus abbas vel successores eius de ipso monasterio ab hac luce migraverint, quamdiu ipsi monachi talem inter se invenerint, qui eos secundum regulam sancti Benedicti regere valeat, licentiam habeant eligendi abbatem, quatenus ipsos servos dei ibidem deo famulantes pro nobis et coniuge proleque nostra atque stabilitate imperii nostri iugiter domini misericordiam melius exorare delectet. Si autem quislibet huius nostre imperialis auctoritatis violator repertus fuerit, noverit se compositurum emunitatem ipsius ecclesie, quam ceteris regni nostri ecclesiis concessam habemus, hoc est triginta libras argenti. Et ut hec nostra auctoritas firmior habeatur et per futura tempora melius conservetur, anulo nostro subter iussimus roborare. Datum III idus iulii, anno Christo propitio imperii domni Hlodouuici piissimi augusti V, indictione XIII; actum Sancto Cantiano; in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD L II, n. 44 (865), pp. 154-155.