Venezia, Archivio di Stato (MGH, D O. I, n. 258, pp. 367-368)
source date: [963 August 26] [San Leo (Rimini)] [XII m]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina favente clemencia imperator augustus. Si peticionibus servorum et [ancillarum dei iustis et ratio]nabilibus adquiesscimus, ad anime nostre salutem proficere non diffidimus. Idcirco omnium fidelium sancte dei ecclesie nostrorumque [presentium et futurorum] devocio noverit, qualiter Iohannia abatissa de monasterio sancti Zacharie in finibus Veneciarum constructo prop[e palatium de Riuo] alto et Iohannes presbiter et monachus noster fidelis sucgesserunt nostre clemencie, quatinus pro dei amore et remedi[o anime nostre cum cunctis] facultatibus rebusque mobilibus et inmobilibus sceu familiis utriusque sexus ad eundem monasterium sancti Zacha[rie iuste pertinentibus, scilicet] infra dictione regni nostri consistentibus iam per loca denominata, quas ibi contulit per cartula offersionis [Ingelfredus commes] filius quondam Grimaldi et Ildeburga commitissa uxor Adalberti commitis cum suis heredibus, [sicut textus ipsorum cartule] legitur, videlicet curtem unam cum omnibus suis pertinenciis in finibus montis Siricani positam in villa [que Petriolo nuncupatur], similiter et in Cona et in Sacco et in Lupa et in Liquencia et Laurenciaca, una cum terris vineis ca[mpis olivetis pratis massaritiis] piscariis molendinis silvis casis capellis pascuis aquis aquarumque decursibus montibus vallibus [servis et ancillis ad ipsam] curtem de Petriolo aspicientibus in integrum, ut pars predicti zenobii cui nunc Iohannia [Rauenatis venerabilis abbatissa preesse] videtur, cum omni integritate in usum et sumptum monacharum inibi per tempora deo famulancium perpetualiter perm[aneant et sub nostre] tuicionis ac defensionis munburdo consistant. Nos autem saluberrimas eorum peticiones inspicientes [hoc nostre immunitatis] preceptum fieri iussimus per quod sanccimus, ut iam dictum monasterium cum suis rebus mobilibus et inmobilibus omnibus[que mancipiis et colonis] advenis et peregrinis servis et ancillis super terram ipsius predicti monasterii infra regni nostri fines residentibus sub n[ostra maneat] inmunitatis defensione, ita ut nullus marchio commes vel quislibet publicus actionarius sceu alia magn[a parvaque] persona ex rebus sepe dicti monasterii [quibus] modo iuste et legaliter vestita esse videtur aut inantea ibidem divina [pietas ampli]ficare voluerit, abstrahere aliquid aut minuere quandoque presummat, sed liceat supramemorati monasterii abatissa eiusque successores in perpetuum res eiusdem monasterii sub nostre inmunitatis defensione quieto ordine possidere [cum omnibus] ad se pertinentibus vel aspicientibus tam rebus quamque et mancipiis liberis et servis super res iam dicti monasterii [residen]tibus, nullusque audeat eos iniuste distringere neque ab eis ullas inlicitas redibiciones aut publicas angarias exigere; ante omnia autem abatissa eiusdem monasterii eiusque successores et omnes monachas ibidem deo servientes sub nostre def[ensionis] quiete perenni iure permaneant nullusque rei publice minister eos per placita ventillare temptet, nisi in presencia ab[atisse] que per tempora ibi preesse visa fuerit, quatinus ipsas ancillas dei que ibidem deo famulantur, pro nobis statuque reg[ni nostri deum] iugiter exorare delectet. Si quis igitur hoc nostre auctoritatis preceptum et munburdum infregerit, [sciat se] compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem predicte abatiss[e Iohannie] vel eius successoribus. Quod ut verius credatur et diligencius ab hominibus observetur, manu propria roborantes annulo nostro sigillari iussimus. Signum domni Ottonis invictissimi ac magni (M.) imperatoris augusti. Lyiutgerius cancelarius advicem Uuidonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data septimo kalendas septembris anno dominice incarnacionis DCCCCLXIII, indictione VI, anno imperii magni Ottonis imperatoris augusti II; actum monte Feretrano ad petram sancti Leonis.

MGH, D O. I, n. 258 (963), pp. 367-368