Udine (MGH, D O. I, n. 259 (963), pp. 369- 370)
source date: [963 September 10] [San Leo (Rimini)] [XV sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina annuente clementia imperator augustus. Si ratis fidelium nostrorum petitionibus assensum prebemus, fideliores [eos] nobis fore non dubitamus. Idcirco omnium fidelium sancte dei ecclesie nostrorumque fidelium presentium scilicet ac futurorum noverit universitas, qualiter nos consultu ac interventu Adeldac archipresulis summique regnorum nostrorum consiliarii venerabili episcopo Bellunensis civitatis nostroque dilecto fideli per huius precepti paginam donamus concedimus atque largimur aliquantam terram iuris regni nostri coniacentem in comitatu Cenetensi, in loco Obederzo duas massaricias regales de Saxora firmante in Plaui sicut currit Plauesella inter Liquentiam et de <...> firmante in Fossadio seu a castello Paucinico cum duabus massariciis regalibus de monte Cauallo firmante in Cauulano seu vero de Paterno firmante in flumine Liquentia, et terram que fuit de Audeuirto diacono, que iacet in valle Lapacinense, una cum omnibus pertinentiis earum que modo in illa terra vel que inantea deo adiuvante iam dictus episcopus Iohannes habet vel acquirere potest, tam ex castellis et curtis hedificiis quamque terris agris campis pratis pascuis silvis vineis aquis aquarumque decursibus molendinis piscationibus salectis montibus alpibus planiciebus mobilibus et inmobilibus rebus ad praedictam terram iuste et legaliter pertinentibus que dici vel nominari possunt, ex integro, ut iam praediximus, de nostro imperiali iure et dominio in ius et dominium praefati episcopi Iohannis donamus atque largimur, ut iure hereditario habeat teneat firmiterque possideat habeatque potestatem tenendi dandi vendendi commutandi pro anima iudicandi et quicquid eius animus exinde decreverit faciendi, post suum vero discessum deveniat in ecclesiam sancti Martini, nostra nostrorumque successorum et omnium hominum controversia remota. Insuper etiam concessimus eidem venerabili episcopo Iohanni dilectoque nostro fideli per nostram imperialem auctoritatem ut in praedicta terra quam ei per praeceptum donavimus, in quibuscumque locis sibi placeat, castella turres et merula hedificare et fossas facere habeat potestatem, et ut nullus dux marchio comes vicecomes vel missus discurrens seu quilibet rei publice exactor vel iudex homines super prescriptam [terram] residentes vel habitantes ad nullum placitum distringere presumat, sed liceat episcopo eiusque advocato placitum super eos tenere omnesque illorum causas legitime finire, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostri praecepti ac donationis nec non et concessionis violator vel contemptor extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem praefato episcopo Iohanni Bellunensis civitatis vel cui ipse dederit vel habere statuerit. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, hanc praecepti paginam exinde conscribi iussimus, manu propria roborantes anulo nostro in calce sigillari iussimus. Signum domni Ottonis magni et invictissimi (M.) imperatoris augusti. Liutgerius cancellarius advicem Vidonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data quarto idus septembris anno dominice incarnationis DCCCCLXIII, indictione sexta, anno imperii magni Ottonis imperatoris augusti secundo; actum in monte Feretri ad petram sancti Leonis.

MGH, D O. I, n. 259 (963), pp. 369-370.