Antichi documenti Collalciani e chirografi, privilegi imperiali &c. registrati nel 1574 da Angelo De Vicari Veneto (DD B. I, CXXXVIII, pp. 354-356)
source date: [922 July 28] [Verona] [1574]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium silicet et futurorum industria, Grimaldum gloriosum marchionem et Ubertum inclitum comitem hominesque fideles nostros suppliciter nostre pietatis exorasse clementiam, quatenus quandam cortem iuris regni nostri qui dicitur Musestre adiacentem videlicet in comitatu Tervisiense cum silva de Valda seu et cum villa nuncupata Barbarana et cum universis ad eamdem cortem pertinentibus vel aspicientibus, nec non et piscationem in fluvio qui dicitur Sile per hanc nostri precepti paginam iure proprietario Hinoni qui et Azoni clerico et fideli nostro concedere dignaremur. Quorum petitionibus aures nostre pietatis inflectente, iam dictam cortem que dicitur Musestre adiacentem in comitatu Tarvisianense cum Silva de Valda seu cum villa nuncupante Barbarana et cum universis ad pretaxatam cortem pertinentibus et aspicientibus cum terris aratoriis seu vigris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, venationibus, saletis, sationibus, possessionibus, reditibus, sterpaticis, paludibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscatioriibus, servis et ancillis, aldionibus [et] aldianis, montibus, planiciebus, arboribus pomiferis et inpomiferis seu cum omnibus que dici vel nominari possunt ad prefatam cortem pertinentibus, nec non et piscationem in fluvio Syleris, sicut actenus ad nostram imperialem pertinuit parte iam dicto Inoni qui et Azoni clerico et fideli nostro per hanc nostri donationis seu concessionis paginam iure proprietario concedimus et perdonamus, et de nosto iure et dominio in eius ius et dominium omnino largimur ac delegamus ad habendum, tenenendum, vendendum, donandum, commutandum, pro anima iudicandum, faciendum exinde quicquid eius decreverit animus, nostra plenissima largitate, omnium hominum contraditione remota. Si quis igitur hoc nostre donationis seu concessionis preceptum aliqua in parte infringere aut contradicere quesierit, sciat se compositurum auri optimi mancosos mille, medietatem camere nostre et medietatem iam dicto Inoni qui et Azoni clerico suisque heredibus vel cui ipse dederit aut habere concesserit. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subtus insigniri iussimus. Signum domni Berengarii (M) serenissimi imperatoris. Iohannes episcopus et archicancellarius imperiali iussione recognovi [et subscripsi]. Dat .V. kal. augusti, anno dominice incamationis .DCCCCXXI., domni o vero Berengarii serenissimi regis .XXVII., imperii autem sui .VII., indictione .X. Actum Verona. in Christi nomine feliciter,amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. CXXXVIII, pp. 354-357.

L'ed. di Schiaparelli individua il testimone principale del documento in Antichi documenti Collalciani e chirografi, privilegi imperiali &c. registrati nel 1574 da Angelo De Vicari Veneto, c . 138: Privilegium anticum sine bulla, 921, ms. cart. presso l'arch. del conte Ottaviano di Collalto, busta 14, dove sembrerebbe essere conservato a tutt'oggi.