Conegliano, archivio dei conti di Collalto, Privileggi e documenti Collalciani (MGH, D O. I, n. 257, pp. 366-367)
source date: [963 August 26] [San Leo (Rimini)] [XVII m]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte [et] individue trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Noverit omnium fidelium sancte [dei] ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Vitalis Candianus Veneticus noster fidelis suppliciter nostre pietatis exorasse clementiam, quatenus quandam curtem iuris regni nostri que dicitur Musestre, videlicet in comitatu Tarvisiensi, cum silva de Uiualda seu etiam cum villa nuncupata Barbarana et cum universis ad eam curtem pertinentibus vel aspicientibus nec non et pratum pertinentem de ipso comitatu Tarvisiense quod dicitur Regale et piscationem in fluvio qui dicitur Syle per huius nostri precepti paginam iure proprietario Uitali Candiano fideli nostro concedere dignaremur. Cuius petitionibus aures nostre pietatis inflectentes iam dictam curtem que dicitur Musestre adiacentem in comitatu Tarvisiense cum silva de Uiualda seu etiam cum villa nuncupata Barbarana et cum universis ad pretaxatam curtem pertinentibus vel eis aspicientibus, cum terris aratoriis seu vineis pratis pascuis silvis venationibus saletis sationibus pensionibus redditibus sterpaticis paludibus aquis aquarumque decursibus molendinis piscationibus servis et ancillis aldionibus et aldiabus montibus planiciebus arboribus pomiferis seu cum omnibus que dici vel nominari possunt ad prefatam curtem pertinentibus, nec non et pratum pertinentem de predicto comitatu Tarvisiense quod dicitur pratum Regale et piscationem in fluvio Syle, sicut actenus ad nostram imperialem pertinuit partem, in iam dicto Vitali Candiano Uenetico fideli nostro per hanc nostre donationis seu concessionis paginam iure proprietario concedimus et donamus et [de] nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino largimur et delegamus ad habendum tenendum vendendum donandum commutandum et pro anima iudicandum, faciendo exinde quicquid eius decreverit animus, nostra plenissima largitate, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur hoc nostre donationis seu concessionis preceptum infringere aut contradicere aliquo tempore quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem iam dicto Uitali Candiano Uenetico suisque heredibus vel cui ipse dederit aut habere concesserit. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni Ottonis (M.) magni et invictissimi imperatoris augusti. Liutgerius cancellarius advicem Uuidonis episcopi [et] archicancellarii recognovit. Data VII. kal. septembris anno dominice incarnationis DCCCCLXIII, indictione VI, anno imperii magni Ottonis imperatoris augusti II; actum in monte Feretri ad petram sancti Leonis.

MGH, D O. I, n. 257, pp. 366-367.

Secondo l'ed., il documento dovrebbe trovarsi ancora nell'archivio dei conti di Collalto, presso il castello di S. Salvatore di Conegliano, nella forma di una copia contenuta in un manoscritto di XVII secolo.