Porpetto, Archivio dei conti Frangipane (MGH, D O. II, n. 154, p. 174)
source date: [977 April 16] [Ingelheim (DE)] [X sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina ordinante clementia imperator augustus. Noscat omnium sanctae dei aecclesiae ac nostrorum fidelium presentium scilicet et futurorum industria, quod Heinricus Karentanorum dux nostrae humiliter suggessit magestati, quatinus locum qui nuncupatur Insula que+ est sita in Istria, cu[m] suis pertinentiis et retibitionibus, quam dudum videlicet beate+ memorie+ genitor noster cuidam Uenetico Uitali Candiano nominato per precepti paginam tribuit, nos id ipsum ab eodem Uenetico venditum Rodaldo patriarche suisque successoribus per auctoritatis nostre+ preceptum confirmare dignaremur. Cuius suggestioni libenter assensum prebentes locum qui dicitur Insula cum suis apendiciis tam infra civitatem Iustinopolim quam extra que+ vocatur Capras, e+que in montibus ut in planitiis cum omnibus censibus et retibitionibus sive paludibus pascuis aquis aquarumque ductibus fontaneis molendinis casaliuis clausuris vineis pratis silvis olivetis cuctis et incultis ripaticis piscationibus, ita integre uti in nostra permansit potesta[te], eidem Rodaldo venerabili patriarche, rectori videlicet sanctae Aquilegensis aecclesiae, suisque sugcessoribus concedimus atque largimur habendi potestatem, omnium sciliet hominum contradictione remota, eo videlicet ordine quatinus nullus dux marchio episcopus comes vicecomes sculdascius gastaldius [vel] aliquis publice+ rei exactor nec non magna parvaque nostri imperii persona inquietare aut molestare presumat aut placitum tenere sive aliquod officium construere nisi predicti patriarche licencia. Insuper etiam pro remedio anime+ nostrae omnem censum quem predicte+ Insule+ homines infra civitatem Iustinopolim in domibus vel ceteris rebus regiae potestati atque imperiali actenus persolvere visi sunt, in predicti Rodaldi patriarche suorumque successorum potestatem firmiter tradidimus ac donavimus. Si quis vero huius nostri precepti violator extiterit aut consentire noluerit, sciat se procul dubio compositurum mille libras obtimi auri, medietatem camere+ nostrae medietatemque supralibato Rodaldo patriarche+ suisque successoribus quibus molestiam intulerit. Et ut hoc inconvulse servetur in posterum, huius pagine+ preceptum manu nostra s[ubter] roborantes sigillo nostro iussimus insigniri. Signum domni Ottonis invictisimi (M.) imperatoris augusti. Egbertus cancellarius advicem Uuilligisi archicappellani recognovi. (SI. D.) Datum XVI. kal. mai. anno dominice+ incarnationis [DCCCCLX]XVI, indictione V, anno vero regni domni Ottonis XVI, imperii X; actum Ingelen[heim; feliciter.]

MGH, D O. II, n. 154, p. 174