Udine, Biblioteca Civica "V. Joppi", Processus in lite abbatiae Sestensis, ms. 1249
source date: [830 March 12] [Mantova] [1426 May 23]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hlotharius augustus invictissimi domni imperatoris Hlodouici filius. Maximum regni nostri in hoc credimus [augere] munimentum, si petitionibus servorum dei, in quo nostris auribus fuerint prolate, libenti animo obtemperamus, regiam inquid exercemus consuetudinem [et] hoc nobis ad remedium anime [nostre] in dei nomine pertinere confidimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte dei ecclesie et nostris presentibus silicet et futuris, quia vir venerabilis abbas Lupus de monasterio sancte dei genitricis Marie nuncupate Sexto, quod est situm in territorio Foroiulensi, [per] quendam monachum ex ipso monasterio Iohannem presbiterum nomine inmunitatem pie recordationis avi nostri Caroli prestantissimi imperatoris obtutibus nostris ad relegendum direxit, humiliter exposcens, ut super eandem inmunitatem nostram adderemus auctoritatem, quatenus prefatum monasterium sub nostra inmunitate nostris futurisque temporibus quiete consistere valeat. Cuius petitioni assensum prebentes hanc nostram auctoritatem circa eundem monasterium fieri decrevimus, per quam specialiter decernimus atque iubemus, ut ipsum monasterium una cum rectoribus suis et rebus ipsius monasterii in quibuslibet pagis et territoriis tam de donatione regum seu ducum aut iudicum vel reliquorum deum timentium hominum, unde ipsa casa modo vestita esse dinoscitur et in antea ibidem divina pietas ampliare voluerit seu potestas ipsius nunc possidere videtur, sub nostra maneat immunitatis tuitione atque defensione nostris futurisque temporibus, quatenus nullus iudex publicus in curtes vel villas seu castella sive agros ipsius monasterii, quas moderno tempore infra dictionem imperii nostri iuste et rationabiliter possidet vel que deinceps iure ipsius loci divina pietas augeri voluerit, ad causas audiendas vel freda exigenda seu mansiones aut paratas faciendas nec fideiussores tollendos aut homines eiusdem ecclesie tam ingenuos quam servos super terram ipsius commorantes iniuste distringendos nec ullas redibitiones aut illicitas occasiones requirendas nostris futurisque temporibus ingredi audeat vel ea, que supra memorata sunt, penitus exigere presumat, sed liceat memorato abbati suisque successoribus res predicti monasterii sub inmunitatis nostre defensione quieto ordine possidere cum omnibus ad se iuste aspicientibus vel pertinentibus, absque alicuius iniusta contrarietate; et quicquid exinde fiscus noster sperare potuerat, totum nos pro eterna remuneratione prefato monasterio concessimus, ut [in] alimonia pauperum et stipendia monachorum ibidem deo famulantium perhennis temporibus proficiat in augmentum. Et quando quidem divina vocatione supra dictus abbas vel successores eius de ipso monasterio ab hac luce migraverint, quamdiu ipsi monachi talem inter se invenerint, qui eos secundum regulam sancti Benedicti regere valeat, licentiam habeant eligendi abbatem, quatenus ipsos servos dei ibidem deo famulantes pro nobis et coniuge proleque nostra atque stabilitate imperii nostri iugiter domini misericordiam melius exorare delectet. Et ut hec auctoritas confirmationis nostre firmior habeatur et nostris futuris[que] temporibus inconvulsa permaneat, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri impressione signari iussimus. Signum (M.) Hlotarii gloriosissimi augusti. Data IIII idus marcii anno Christo propicio imperii domni Hlodouici serenissimi imperatoris XVII regnique Hlotarii gloriosissimi augusti in Italia VIIII, indictione VIII; actum Mantua civitate; in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD Lo.I, n. 6 (830), pp. 64-66.