Venezia, Archivio di Stato, Catastico di S. Gregorio (Liber XIV), f. 1
source date: [839 May 8] [Pavia] [XV m]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Lotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut imperialis dignitas servorum dei petitiones effectuosa deliberatione libenter obaudiat atque ad dei famulatum utile prebere studeat solatium. Quapropter omnibus fidelibus sancte dei ecclesie presentibus scilicet et futuris notum facimus, quod pro mercedis nostre augumento cuidam monasterio in honore sancti Ylarii confessoris dei constructo quendam curticellam Platanum colactam cum capella in honore sancti Petri constructa et decimis quoque ad se pertinentibus et massariciis vel terris seu vineis atque silvis pratis pascuis campis acervis fluminibus rivis molendinis portubus ripatibus negotiis tholoneis quarantessimis, cum omnibus quoque ad ipsum dictum portum vel curticellam pertinentibus, cum suis circundatis lateribus -- hoc est a primo latere canale, quod dicitur Tergola, percurrens usque in capite de fossa, que dicitur Vissignone, cum rivo, qui dicitur Mauro, ad ipsam fossam pertinente usque in paludem et aquas salsas percurrente cum fossa, que dicitur Caparia, cum suis rivis ad se pertinentibus usque ipsum terminum habente et a latere argerem capite firmante in flumine, quod dicitur Vne, usque in paludem et aquas salsas percurrente, et latera in predicta curticella Pladano nomine persistunt -- nostra munificentia perhenniter possidendam in eiusdem sancti loci contulimus utilitatem. Unde pro firmitatis gratia presentem auctoritatem nostram eidem venerabili abbati nomine Deusdedit fieri iussimus, per quam precipientes precipimus, ut ab hinc in futurum iure firmissimo pars ipsius monasterii easdem res quieto ordine teneat atque absque cuiuspiam contrarietate aut inquietudine possideat et faciat exinde quicquid utilitatis dicto monasterio placuerit. Hec vero auctoritas, ut pleniorem in dei nomine habeat vigorem et pro futuro tempore inconvulsam obtineat firmitatem, manu nostra propria subter firmavimus et anuli nostri impressione adsignari iussimus. Signum (M.) Lotharii piissimi augusti. Data VIII idus maii anno Christo propicio imperii domni Lotharii gloriosissimi augusti decimo octavo, indictione II; actum Papie in palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD Lo. I, n. 39 (839), pp. 119-122. Cessi 1940, n. 54, pp. 100-101.

Ritenuto falso da Cessi, il diploma è invece considerato autentico dall'ed. MGH, che comunque segnala un'importante interpolazione del testo. In particolare, è la descrizione dei confini a essere sospetta, perché descrive un paesaggio di XII secolo: i confini individuano un'area che, nel IX secolo, era ancora in gran parte coperta dalla laguna e che si è formata solo dopo la deviazione del Brenta (1142); inoltre, la fossa Vissignone, citata nel documento come una linea di confine essenziale, è attestata altrove solo nel 1192. Sulla base di questi elementi, l'ed. conclude che il testo relativo ai confini sia frutto di una riscrittura successiva, che adattava la descrizione alle mutate condizioni topografiche.