Bergamo, Archivio di Stato (MGH, DD Lo. I., pp. 190-191, n. 75)
source date: [843 August 22] [Gondreville (FR)] [IX m]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C. NT.: Remigius, Rodmundus) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Decet imperialem maiestatem, ut procerum suorum petitionibus libenter adnuat easque adnuendo ad effectum perducat, quatenus id faciendo eorum animos in suis reddat efficatiores ac promptiores obsequiis. Idcirco omnium fidelium sanctae dei ecclesiae ac nostrorum praesentium videlicet et futurorum magnitudini notum sit, quia vir venerabilis Notingus Ueronensis ecclesiae vocatus episcopus nostrae innotuit serenitati, quod pater cuidam vassallo suo nomine Ortini aliquantum de rebus suis tradiderit ecclesiae Laudensi et acceperit per precariam iterum de rebus eiusdem ecclesiae. Unde petiit, ut nostro praecepto eandem precariam confirmaremus, ne suis filiorumque suorum temporibus ab aliquo fieret immutatio. Cuius precibus adquiescentes praesentes serenitatis nostrae litteras fieri iussimus, quibus memorato Ortini de rebus iam dictae ecclesiae praefatam confirmamus precariam, ut sicuti eam pater eius nomine habuit, ita ipse vel filii sui easdem res in vita eorum teneant ac possideant et usu fructuario dominentur, salvo pensionis censu, qui in eodem scripto habetur, de quo nequaquam neglegentes appareant, sed annis singulis nuncupate ecclesiae persolvant, sicuti scriptum habetur. Post eorum vero discessum absque alicuius interrogatione rectores ipsius ecclesiae easdem [res ] ipsum [ ] dedit quamque et eas, quas accepit, recipiant atque disponant, prout utilitas dictaverit, sicut et reliquas ecclesiae facultates. Et ut haec nostrae confirmationis auctoritas inviolabilis permaneat, de anulo nostro subter eam iussimus sigillare. (C. NT.: Remigius) Hrodmundus notarius advicem Agilmari recognovi et (SR. NT.: Rodmundus notarius advicem Agilmari recognovi et subscripsi. Remigius magister fieri et firmare iussit) (SI. D.) Data XI kl. septemb. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Italia XXIIII et in Francia IIII, indictione VI; actum Gundulfi villa palatio regio; in dei nomine feliciter amen (NT.: amen).

MGH, DD Lo. I., pp. 190-191, n. 75