Verona, Archivio Capitolare (DD O I, n. 305)
source date: [983 June] [983]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine sanct]e et individue trinitatis. Otto divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Si dignis nostr[oru]m fidelium petitionibus adsensum prebuerimus, devotiores [eos esse in obsequio nostri] famulatus [minime] diffidimus. [Q]uocirca omnium sanctae dei e[c]cl[esiae] fidelium nostrorumque presentium scilic[et ac] futurorum com[periat universitas, qualiter] interventu nostrae dominae [matri]s Adheleide+ imperatricis semper augustae sancte Mar[iae] canonicis Ueronensibus preceptum confirmationis et corrobor[ationi]s, quatinus nos pro d[ei] amore nostr[aeque] animae remedio de quadam corte que+ nominatur Quinto sita i[n comitatu Montesirica]no, quam quidam nomine Lanzo pro remed[io] anim[ae] sue+ donavit prefatis Ueronen[sibus] canonicis, cum capella et cu[m] omnibus eius pertinentiis, alteram autem que+ vocatur [Titu]lus, ubi dicitur Uilla, cum capella sua in [hono]re sancte+ [Ma]rie+ [con]s[tru]cta cum omnibus p[ertinentii]s [su]is quam obtulit Angel[b]ertu[s] clericus q[ui] cognom[ina]b[at]ur [Reginzo], in eodem comitatu positam, [terciam vero que nuncu]patur Badabones, [quam] tribuit Not[k]erius Ueronensis episcopus pater Ueronensium cleric[orum], positam in Tridentino comitatu cum capella [et] om[nibus] pertinentiis et adiacentiis eius, [insuper] cassales duos [in Ueronen]si comitatu [iacentes in corte regia que+] vocatur Zirpa, quos obtulit An[dreperga] que+ [Giz]a vocatur, cum omnibus terris [vineis pratis campi]s cultis et incultis molendinis [seu] cum [omni]bus [rebus eorum] mobilibus et immobilibus que+ dici aliquo modo vel nominari p[ossunt], concedere dignaremur, eo [videlicet ordine ut], ubicumque a prenomin[at]is [canoni]cis suo[rum]ve [successoribus] aliquando possess[um est] vel [in] f[uturo] possessurum erit, omnium contra[dictio]ne et dimino[ra]tio[ne] violent[orum] exclusa, firmiter proprietario detineant iure. H[oc etiam nostra imperiali auctoritate] addimus [pro redemptione et rem]edio anime+ [nostri] patris imperatoris Ottonis [et nostrae dominae] matris imperatricis Adeleide+ nec non [et] nostre+ et concedimus largimur donamus, [quo ho]mines [cuncti permorantes atque residentes in castris ipsorum canonicorum, quorum castrorum nomina haec sunt: Cerreta, Biunda], Porcile, Pullianu[m], Martiana, Gra[tian]a, Pruno, C[astellione, ut fodrum quod iniu]ste [et] non leg[aliter dederunt], quod nefas [nam] erat, preceptali pagina nostre+ auctoritatis volu[mus ut] deinceps [non] dent, nec non et ipsi qui in civitate soliti erant dare [thelon]eum [precipiendo iubemus]; nec in tempore ullo a[liquis eis auferat vel de] hoc amplius molestare ipsos temptet. Pre+cipi[en]tes denique [iuben]do sancimus ut nullus dux episcopus [m]archio comes viceco[m]es nullaque [nostri regni m]agna vel parva persona sancte+ Ueronensis ecclesie+ canonicos de omnibus prememoratis causis seu de omnibus libellariis colonis ad sese p[ertinenti]bus aliisque in prediis eorundem canonicor[um] ressid[entibus] molestare disvestire angariare vel per placita fatigare nis[i] tantum ante [i]llorum p[resentiam audeat vel pr]esumat. Contra quod nostr[ae confirmationis] siv[e] concessionis preceptum si quis aliquando ins[u]rg[ere] t[em]pt[averi]t, sciat se compositurum auri purissimi libras [centum], med[ietatem] kamere+ [nostrae] et medie[tatem] canonicis ibidem [pro tempore deservientibus. Qu]od [ut verius credatur diligentiusque] ab omnibus observetur, hanc paginam prop[ria] manu corrobor[antes eam] inferius iussimus sigillare. Signum domni Ottonis secundi serenissimi imperatoris (M.) e[t invict]issimi augusti. [Adelbertus cancellarius ad]vicem Petri episcopi et archicancellarii reco[gnovi et] subscripsi. (SI. D.)

MGH, DD O I, n. 305 (983)