Venezia, Archivio di Stato (D O. I, n. 341)
source date: [967 April 29] [Ravenna] [XV ex]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Omnium sancte dei ecclesie fidelium ac nostrorum presentium scilicet et futurorum noverit industria, Liuprandum venerabilem sancte Cremonensis ecclesie episcopum nostram exorasse clementiam, quatenus pro dei amore statuque imperii nostri Rodaldo almifico patriarche Aquilegiensis ecclesie et per eum sue ecclesie suisque successoribus abbatiam de Sexto cum omnibus suis pertinentiis et quicquid quidam Longobardus nomine Rodaldus qui predicte sedis bone memorie Leonem patriarcham interfecit, Aquilegie et in omnibus finibus Foriiulii possidere visus est, quod omnium iudicio legaliter in ius eiusdem ecclesie decidit per illius scilicet nefande operationis necem, nec non omnes res et proprietates Annoni quas per preceptorum paginas nuper de Berengario dive memorie imperatore acquisivit, et quicquid ei de iure parentum obvenit in supradicto comitatu Foroiulii in vico Patiano seu in Cerciano vel in Rongis aut in Preberdiaco et in Aulianico atque in Foliano vel in Mirione, nec non et castrum quod vocatur Farra cum omnibus suis pertinentiis intus et foris ad nostrum ius pertinentibus et quicquid inter flumen Liquentiam usque ad Duas sorores et viam publicam quam stratam Hungarorum vocant, interiacet usque ad littus maris, tam proprietates mortuorum hominum quam et eorum qui absque hereditate et testamento mortui sunt, per nostri precepti paginam nostra imperiali auctoritate donaremus et confirmassemus, quatenus nullus dux marchio comes vicecomes aut sculdacius seu aliqua persona in predictis locis habeat potestatem placitum tenendi aut aliquam dationem vel redibitionem requirendi, nisi solus prefate ecclesie pontifex vel illius vicarius. Nos enim petitionibus obedientes pro dei amore statuque imperii nostri predictam abbatiam de Sexto cum universis pertinentiis suis et quicquid prenominatus Rodaldus possidere visus est Aquilegie in cunctisque Foriiulii finibus, nec non omnes res et proprietates prenominati Annoni quas per preceptorum paginas nuper de Berengario dive memorie acquisivit et quicquid de iure ei parentum obvenit in prenominato comitatu Foriiulii in vico Patiano seu in Cerciano vel in Roncas aut in Preberdiaco et in Aulianico atque in Foliano vel in Miriono, nec non et castrum quod vocatur Farra cum omnibus suis pertinentiis intus et foris ad nostrum ius pertinentibus et quicquid inter flumen Liquentiam inter Duas sorores et viam publicam quam stratam Hungarorum vocant, interiacet usque ad littus maris, cum omnibus pertinentiis omnibusque rebus mobilibus et immobilibus et familia utriusque sexus castellis villis locis massaritiis capellis edificiis domibus montibus vallibus planiciebus campis vineis pratis pascuis silvis aquis aquarum decursibus salinis piscationibus ripis paludibus molendinis salectis cultis et incultis, prenominato venerabili patriarche Rodaldo et per eum sue ecclesie suisque successoribus per hanc nostri precepti paginam nostraque imperiali auctoritate a nostro iure et dominio sequestramus et in eius suorumque successorum ius et dominium omnino transfundimus et delegamus habendi potestatem, scilicet omni contradictione remota, quatenus nullus dux marchio comes vicecomes aut sculdascius seu aliqua persona in predictis locis habeat potestatem placitum tenendi aut aliquam dationem vel redibitionem requirendi, nisi solus prefate ecclesie pontifex vel illius vicarius. Si quis huius nostri precepti tenorem frangere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras C, medietatem camere nostre et medietatem prenominato venerabili patriarche Rodaldo eiusque ecclesie et suis successoribus qui pro tempore fuerint. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria subtus firmantes in calce iussimus sigillari annulo sigilli nostri. Signum domni Ottonis serenissimi imperatoris. Ambrosius cancellarius advicem Huberti episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data III. kal. mai. anno dominice incarnationis DCCCCLXVII, imperii vero domni Ottonis piissimi imperatoris cesaris VI, indictione X; actum Ravene iuxta ecclesiam sancti Severi confessoris Christi; in dei nomine feliciter amen. (ST.)

MGH, DD O I, n. 341 (967), pp. 466-467.