Verona, Biblioteca Civica (DD B I, n. XCVII)
source date: [915 March 15] [Verona] [XVIII pm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Quia quicquid pro amore Dei agitur hoc procul dubio resurrecturis animabus profuturum non dubitamus, idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte Dei Ecclesie nostrisque presentibus et futuris, nos in corte nostra in urbe Veronensis iuxta flumen Athesim ecclesiam construxisse, quam in honorem Domini Salvatori eiusque Genitricis dedicare cupientes, res quasdam regni nostri pertinentes de comitatu Veronense, massaritiam unam in fundo Fontens, vico scilicet Variano, que regitur per Dagonem liberum hominem, et terram cum vineis in loco ubi dicitur Aquatraversa, et massariciam unam in vico Porciles, insuper et terram que pertinet de comitatu Vicentino in eodem loco Porciles et regitur per Stabilem liberum hominem, eidem et devenire pro dotes scilicet secundum canonicam institutionem conferentes statuimus et firmiter habendum eandem censemus ecclesiam, ut nullo umquam in tempore aut regalis potestas easdem res a predicta ecclesia valeat subtrahere ecclesia, sed in perpetuum stabilitate eas possideat et vindicet, eo videlicet ordine, ut presbiter qui pro tempore in eadem eccleasia fuerit ordinatus ac ad militandum constitutus ipsas res usufructuario nomine ad victitandum habeat et teneat coad vixerit, et in nativitate domini nostri Iesu Christi in ecclesiam eiudem genitricis Beate semper virginis Marie in episcopio duos cereos pro censu presbyter annualiter offerat. Si quis igitur, quod non credimus, contra hoc nostre institutionis seu concessionis preceptum contra ire temptaverit, auri obrici libras centum solvere cogatur, medietatem camere nostre et medietatem prelibate ecclesie ibique Deo militantibus. Quod ut verius ab omnibus credatur, manu propria subter roborantes de anulo nostro insigniri iussimus. Signum domni Berengarii serenissimi regis. Iohannes cancellarius ad vicem Ardingi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Dat. pridie kalendas aprilis, anno dominice incarnationis . DCCCCXV., regni vero domni Berengarii serenissimi regis .XXVIII., indictione .III. Actum Verone. in Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, n. XCVII (915), pp. 254-256.