Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 2, n. 32
source date: [879 August 4] [Oetting (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karlomanno divina favente gratia rex. Sequimur itaque exempla piissimorum regum, cum loca deo dicata nostra regali sublimamus munificentia, non solum nobis presentis prosperitatis commoda preparamus, verum etiam in futurum aeternae beatitudinis promeremur gaudia. Quapropter noverit industria omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium et futurorum, quoniam comperto in aedificatione monasterii studio amantissimae sororis nostrae Angilbergae augustae in urbe Placentia aeternae propitiationis intuitu pro honore eiusdem omnipotentis dei et ipsius reverentia genitricis nec non apostolorum omnium sanctorumque martirum Sixti Fabiani Marcelli et Apolei inibi quiescentium concessimus atque perhenniter confirmavimus curtes nostras prope fluvium Abduam, unam que nuncupatur Fagedum et alia que dicitur Muciana non longe a fluvio Pado, cum omnibus adiacentiis et pertinentiis earum et uualdo Meletum atque utriusque sexus familiis in integrum ad supplendam scilicet per futura tempora sanctimonialium ibidem deo degentium necessitatem statumque eiusdem caenobii ad nostram perhennem mercedem iure proprietario conservandum. Quod etiam monasterium eadem dilecta soror nostra in honore sancate resurrectionis eo studio fabricare sategit in tantorum sanctorum revenrentia, quatinus illibata circa pie recordationis coniugem, proprium propinquum videlicet nostrum imperatorem quondam augustum, caritas orationum studiis humana sublata vita apud superstites permaneret. Cuius nos sanctam cernentes devotionem divino tacti amore participes fieri concupivimus huius intemerate religionis; et ideo has duas curtes nostras ipsi sancto ac venerabili coenobio cum uualdo Meletum, ut praetulimus, pro nostra nostrorumque propinquorum omnium mercede inviolabiliter contulimus. Unde per virtutem sancti spiritus atque tremendum iuditii diem detestamur et inhibemus, ut nemo umquam hanc nostram corrumpere quoquo modo audeat munificentia aut que auctore deo religioni conferimus assiduae ipsi famulantium violare, sed ad perpetuam nostri nostrorumque progenitorum remunerationem studeat inviolabilem atque incorruptam pro votis semper nostris observare. Et si quis omnipotentis dei nostrique inmemor timoris hanc nostram corrumpere temptaverit liberalitatem, cum prelibatis sanctis in conspectu aeterni iudicis ad rationem reddendam adsistat et in hac prius vita ad suam pernitiem CC libras auri optimi ad partem sepe nominati monasterii persolvere cogatur. Et ut haec auctoritas largitionis noastrae per cunta futura tempora firmior habeatur et ut verius credatur, manu propria nostra subtus eam firmavimus et anulo nostro sigillari iussimus. Signum domni (MF.) Karlomanni piissimi regis. Madaluuinus notarius advicem Thiiotmari archicapellani recognovi et (SR.) (SI. 2.). Data II non. aug. anno III regni domni Karlomanni regis in Bauuaria et II in Italia, indictione XII; actum ad Otingas curte regia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Km, n. 27, pp. 325-326; CDPr, n. 27, p. 167.

Cimino 2012; Mantegna 2017.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ldd__dd_km__dd_ldj/index.htm#page/325/mode/1up