Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD Km, pp. 291-292, n. 5)
source date: [877 October 19] [Cassano D'Adda (Milano)] [XIV in]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Karlomannus divina favente clementia rex. Omnibus sancte dei ecclesie nostrisque fidelibus presentibus videlicet ac futuris cognitum fieri volumus, Angilbergam dive memorie Hludouuici piissimi imperatoris fratris et consobrini nostri coniugem augustam, dilectam sororem nostram, quoddam noviter coenobium ancillarum dei ad laudem et gloriam dominice resurrectionis infra muros urbis Placentinae in solo proprio pia devotione fundasse. Ad cuius operis suplementum nos quoque ob honorem dei et eiusdem fratris et consobrini nostri amorem et nostrae mercedis augmentum cellulam quamdam haud procul ab eadem urbe Placentina sitam loco qui Caput Trebie vocatur, in qua et ecclesia apostolorum principis honori dicata consistit et, ut fertur, monasticis quondam habitationibus adtributa, cum omni integritate sua ad famularum Christi usus praefato monasterio clementi liberalitate conferimus donamus atque largimur et per hanc nostre auctoritatis paginam in ius et potestatem praenominati loci sollemniter transfundimus confirmamus roboramus et stabilimus cum universis intrinsecus et extrinsecus appendiciis casis et rebus mobilibus et immobilibus ac promiscui sexus familiis ad ipsam cellulam respicientibus, ut habeant illam famule Christi inibi militantes ex hoc nunc et deinceps et possideant iure quieto ac pacifico absque ullius in posterum repetitione vel subtractione, altissimum dominum iugiter exorantes tam pro nostre anime salute quam et pro dive memorie genitoris fratrisque ac consobrini nostri piissimorum principum eterna requie. Si quis autem, quod non credimus, ex heredibus vel successoribus nostris hanc nostram in divino famulatu donationem atque munificentiam infringere aut violare temptaverit, centum libras auri probatissimi componere compellatur, medietatem palatio nostro medietatem suprataxato venerabili loco, et quod repetit irritum sit. Ut autem hoc nostre auctoritatis atque largitatis preceptum pleniori robore cumuletur, manus proprie adnotatione insignitum anulo nostro sigillari precepimus. Signum (M.) domni Karlomanni serenissimi regis. Baldo cancellarius advicem Theotmari archiepiscopi summique capellani recognovi et (SR.) (SI.). Data XIIII kalendas novembris anno Christo propitio primo regni domni Karlomanni serenissimi regis in Italia; actum in curte sancti Ambrosii que vocitatur Cassianum iuxta Attuam fluvium, indictione XI; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Km, pp. 291-292, n. 5; CDPr, 157 n. 23; Muratori, Antiquitates italicae 5, 501

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ldd__dd_km__dd_ldj/index.htm#page/291/mode/1up