Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 2, n. 59
source date: [878 October 6] [Hochburg (AT)] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karlomannus diuna favente gratia rex. Habentes pre oculi semper divinum supremi iudicii ex amaen, profuturum nobis in aternitatis vita non dubitamus, si de commissis ad regendum et ab omnipotentae terrarum collatis possessionibis ad honorem et cultum presentis vite daecursu famulantibus ipsi aliquid conferimus. Quapropter notum sit omnibus sanctae dei aeclesie fidaelibus nostris presentibus scilicet ac futuris, quia Angilberga soror nostra amantissima humiliter nostram petiit clementiam, quatenus terram iuris publici de comitatu Placentino habentem iuges tredecim secus viam publicam, que ab urbe Placencia ad Placentinum portum ducit, queque coheret ex parte orientali conserto pomorum monasterii Sanctae Resurrecionis, quod eadem Angilberga augusta nostra dilectissima a fundamentis cosruxit, atque molendinum unum iuxta baselicam sanctae Brigide cum solo et decursu aquae a Nura fluentis usque in fossam Augustam simulque cum terra iuxta aeundem molendinum sita et de prenominato comitatu attinentem, habente scilicet per mensuram tabulas quadringenta, cui ab oriente terra eiusdem comitatus adiacet, ab aquilone murus prescripte civitatis adheret, ab ocidente vero et meridie vie publice coherent, causa aeterne mercedis eidem cenobio beate resurrecionis propter sui commoditatem concederemus. Cuius deprecationi aurem clemencie nostre inclinantes, prescriptam terram usque ad iuges tredecim nec non etiam prenominatum molendinum simul cum terra sibi coherente, sicut per mensuram et fines atque coherencias habente tabulas quadringenta, videlicet usque ad terram eiusdem comitatus et murum ipsius civitatis atque vias publicas decernitur, una cum ripa et alveo rivi a Nura decurrentis usque in iam dictam fossam Augustam sepe dicto monasterio iure propriaetario habendum concedimus ac perpetuo aeterne remuneracionis gratia confirmamus, ita ut nullus deinceps rei publice procurator vel quilibet temerator invadere vel contradiceret presumat. Quod si fecerit, triginta libras auri se noverit multandum. Et tu verius credatur diligenciusque ab omnibus observetur, manu propria subter confirmavimus et anuli nostri inpressione insigniri precepimus. Signum (M.) Karlomanni invictissimi regis. Madaluuinus notarius advicem Theotmari recognovi et (SR.) (SI.2). Data II no. oct. anno III raegni Karlomanni invictissimi regis in Bauuaria et in Italia II, indictione XII; actum in Bauuaria ad Hohbaerahah curte regia; in dei nomine feliciter amen.

ChLA 93, n. 23; MGH DD Km, pp. 306-308, n. 16; CDPr, p. 162, n. 25; Muratori, Antiquitates italicae 1, 929

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ldd__dd_km__dd_ldj/index.htm#page/306/mode/1up

Verunechtet? secondo gli editori MGH. Mantegna lo classifica invece come originale, benché in modo dubitativo: ha molto in comune con i diplomi dubbi di Ludovico II, cui lo accomunano le righe di giustificazione, gli stilemi grafici, gli occhielli bilobati di alcune lettere. Interessante, come nota Mantegna, la menzione dei confini, inusuale per un diploma (benché questo diploma, occorre dire, sia di per sé piuttosto inusuale). Mantegna sostiene che l'estensore fosse familiare sia con i modelli di cancelleria, sia con quelli della documentazione privata.