Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, dipl. n. 5
source date: [889 september 10] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Vualtfredum illustrem comitem summumque consiliarium nostrum nostram adiisse munificentiam exorantem, quatenus Attoni fideli nostro ortum in civitate Verona situm cum horreo antiquo murisque precingentibus concederemus. Cuius supplicationi nos merito assensum prebere ducentes, prefato Attoni fideli nostro eundem hortum, cui ex una parte Sancti Petri Celaurio et Sancti Petri cuius domus ibidem est constituta et Sancti Zenonis iura coherent, ex alia parte Bundone presbitero habitante et ex ceteris partibus publica via currente, prout ipse Vualtfredus dilectus fidelis noster expetiit, in integrum per huius precepti nostri documentum ad habendum et quicquid voluerit faciendum proprietatis iure tam sibi quam heredibus suis concedimus et firmamus. Contra quod nostri documenti precepti si quis insurgere temptaverit ipsumque infringere, ne temptatum possit explere, viginti libras auri obrizi, medietatem camere nostrae et medietatem cui ex hoc molestia illata fuerit, sciat se compositurum. Et ut hoc verius ab omnibus credatur et diligentius observetur, anuli nostri impressionem subter iussimus fieri. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Restaldus notarius iussione regia ad vicem Adelardi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data IIII id. septemb., anno incarnationis Domini DCCCLXXXVIIII, anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis II, indictione VIII. Actum Verona. In Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, pp. 29-31, n. VI

La Rocca Hudson 1986; Ciaralli 2007.

http://cdavr.dtesis.univr.it/iipzoom/image.php?collect=OF%20Diplomi&imgname=ASVr_OF_Diplomi_5r.tif http://cdavr.dtesis.univr.it/iipzoom/image.php?collect=OF%20Diplomi&imgname=ASVr_OF_Diplomi_5v.tif http://cdavr.dtesis.univr.it/iipzoom/image.php?collect=OF%20Diplomi&imgname=ASVr_OF_Diplomi_5r_sigillo_2.tif