Milano, Archivio Capitolare di S. Ambrogio (Schiaparelli, I diplomi di Berengario I n. XIII)
source date: [894 December 2] [Milano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius gratia Dei rex. Si circa Dei famulos nostrae concessionis benignitatem impendimus, devotiores illos pro nobis ad divinum implorandum auxilium reddimus ac per hoc supernam pietatem nostro regno proficere non diffidimus. Ideoque omnium sanctae Dei Ecclesiae nostrorum fidelium presentium scilicet ac futurorum nosse volumus cognitionem, Ermenulfum nostrae militiae comitem nostrae suggessisse sublimitati pro quibusdam presbiteris atque officialibus Sancti Ambrosii, ubi eius corpus venerabiliter tumulatum est, quatenus eis vel eorum successoribus ob nostrae mercedis cumulum concessa nostra largitatis benivolentia mansum illud quod est in Cornaledo pertinens ex comitatu Stazionensi cum finibus et subiacentiis suis ex integro, omni aliorum impeditione postposita, ad habendum debiti causa concedamus offitii. Quod nos ratum et congruum omnimodis arbitrantes, eius petitioni concessum prebuimus. Si ergo contra hoc regale preceptum temerario ausu aliquid contrarium suae presumptione stultitiae facere, quod absit, temptaverit, a nobis statuto dampnetur iuditio, scilicet mancosos auri duo milia cogatur persolvere, medietatem regiae camere et medietatem ipsis presbiteris quibus ausus fuit impedire nequissimus. Et ut hoc nostrae celsitudinis inviolabile preceptum firmum et inconvulsum habeatur im posterum, proprie manus subscriptione innotatum atque, ut mos est, roboratum, anulo nostro subtus iussimus siggillari. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Restaldus notarius iussione regia ad vicem Adelardi episcopi et archicancelarii recognovi et subscripsi. Data IIII non. decemb., anno incarnationis Domini DCCCXCIIII, anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis VII, indictione XIIII. Actum in Mediolanum ad Sanctum Ambrosium. In Dei nomine feliciter, amen, amen, amen.

DD B I, pp. 46-48, n. XIII

Castagnetti 2004